Հայաստանում է ԱՄՆ եվրոպական հրամանատարության պատվիրակությունը
20 Հունվարի, 2022 18:39ԱՄՆ եվրոպական հրամանատարության պատվիրակությանն ընդունել է ՀՀ պաշտպանության նախարարի տեղակալ Արման Սարգսյանը: Հանդիպմանը մասնակցել է նաև ՀՀ-ում ԱՄՆ արտակարգ և լիազոր դեսպան Լին Թրեյսին։ Զրուցակիցները քննարկել են տարածաշրջանային անվտանգությանը և պաշտպանության բնագավառում հայ-ամերիկյան երկկողմ համագործակցությանն առնչվող հարցեր: Կողմերը պատրաստակամություն են հայտնել շարունակել գործող ծրագրերի շրջանակներում համագործակցության զարգացումը և նախաձեռնել փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող ոլորտներում փոխգործակցության նոր ուղղություններ:
Պատվիրակությանն ընդունել է նաև ՀՀ ԶՈՒ գլխավոր շտաբի պետի տեղակալ, գեներալ-մայոր Առաքել Մարտիկյանը: Հայ-ամերիկյան ռազմական համագործակցության շուրջ քննարկումների ընթացքում գեներալ-մայոր Ա. Մարտիկյանը կարևորել է համագործակցությունը խաղաղապահության, ռազմական բժշկության և կրթության բնագավառներում, առաջարկել նոր ջանքեր ներդնել այդ փոխգործակցության զարգացման համար: Ամերիկյան կողմը հանդես է եկել մի շարք առաջարկներով, այդ թվում՝ վիրավոր զինվորների վերականգնողական ծրագրերի, արտակարգ իրավիճակներում արձագանքման համակարգերի զարգացման ուղղությամբ:
Այցի ընթացքում բրիգադի գեներալ Էդվարդ Վոնի գլխավորած պատվիրակությունը եղել է ՀՀ ՊՆ խաղաղապահ ուժերի բրիգադում, մասնակցել օրերս Կոսովոյից վերադարձած հայ խաղաղապահների հերթափոխի դիմավորման արարողությունը։ Պատվիրակությունն այցելել է ՀՀ ՊՆ պաշտպանական ազգային հետազոտական համալսարան, ինչպես նաև ՊՆ կենտրոնական կլինիկական զինվորական հոսպիտալ, որտեղ տեղի է ունեցել ԱՄՆ աջակցությամբ ձեռք բերված դաշտային հոսպիտալի տեխնիկական միջոցների հանձնման արարողությանը:

The delegation of the US European Command is in Armenia
20 January, 2022 18:39The delegation of the US European Command was received by the RA Deputy Minister of Defence Arman Sargsyan. The meeting was also attended by US ambassador extraordinary and plenipotentiary to Armenia Lynn Tracy. The interlocutors discussed issues related to regional security, Armenian-American bilateral cooperation in the field of defence. The parties expressed readiness to continue the development of cooperation within the framework of existing programs, to initiate new directions of cooperation in areas of mutual interest.
The delegation was also received by the deputy head of the General Staff of the RA Armed Forces, Major General Arakel Martikyan. During the discussions on the Armenian-American military cooperation, major general A. Martikyan outlined the importance of cooperation in the fields of peacekeeping, military medicine and education, and suggested new efforts to develop that cooperation. The American side came up with a number of proposals, including programs for the rehabilitation of wounded soldiers and the development of rapid response systems in emergency situations.
During the visit, the delegation led by brigadier general Edward Vaughn visited the brigade of the RA Ministry of Defence peacekeeping forces, took part in the welcoming ceremony of the shift of Armenian peacekeepers who recently returned from Kosovo. The delegation visited the National Defence Research University of the Ministry of Defence of the Republic of Armenia, as well as the Central Clinical Military Hospital of the Ministry of Defence, where the ceremony of handing over the technical equipment of the field hospital acquired with the support of the USA took place.