Հայաստանում է Կիպրոսի ազգային գվարդիայի գլխավոր շտաբի պետի գլխավորած պատվիրակությունը
19 Հունվարի, 2022 18:18Հունվարի 19-ին ՀՀ ՊՆ վարչական համալիրում տեղի ունեցած դիմավորման պաշտոնական արարողությունից հետո կայացել է գեներալ-լեյտենանտ Դեմոկրիտոս Զերվակիսի և ՀՀ զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետ, գեներալ-լեյտենանտ Արտակ Դավթյանի հանդիպումը: Զրուցակիցները քննարկել են տարածաշրջանային անվտանգությանը և ռազմական համագործակցությանն առնչվող հարցեր: Կիպրական կողմին են ներկայացվել 44-օրյա պատերազմից հետո ստեղծված իրավիճակը և տարածաշրջանում առկա մարտահրավերները: Քննարկվել են նաև երկու երկրների զինված ուժերի մարտունակության ամրապնդմանը միտված համագործակցության ուղղությունները՝ առկա մարտահրավերներին արդյունավետ դիմակայելու նպատակով: Կարևորվել է ինչպես երկկողմ, այնպես էլ 2019 թվականին նախաձեռնված Հայաստան-Կիպրոս-Հունաստան եռակողմ համագործակցությունը, որի շրջանակներում 2021թ․-ին արդեն իրականացվել են մի շարք միջոցառումներ:
Կիպրոսի Հանրապետության ազգային գվարդիայի գլխավոր շտաբի պետի գլխավորած պատվիրակությանն ընդունել է ՀՀ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը: Պաշտպանական գերատեսչության ղեկավարը շնորհակալություն է հայտնել կիպրական կողմին Արցախի հարցում հստակ դիրքորոշման և միջազգային հարթակներում աջակցության համար, հաստատել հայկական կողմի դիրքորոշումները Կիպրոսի հիմնահարցի և Արևելյան Միջերկրական տարածաշրջանում ստեղծված իրավիճակի վերաբերյալ:
ՀՀ պաշտպանության նախարարը կարևորել է երկկողմ ռազմատեխնիկական համագործակցությունը և հայտնել հայկական կողմի պատրաստակամությունը այս ուղղությամբ ստեղծված միջկառավարական հանձնաժողովի աշխատանքների վերսկսման վերաբերյալ։
Գեներալ-լեյտենանտ Դեմոկրիտոս Զերվակիսը հաստատել է բոլոր ուղղություններով համագործակցությունը զարգացնելու և նոր ոլորտներ նախաձեռնելու կիպրական կողմի պատրաստակամությունը:
Հանդիպման ընթացքում ձեռք են բերվել հետագա փոխգործակցության վերաբերյալ մի շարք պայմանավորվածություններ, որոնք կյանքի կկոչվեն այս տարի:
Գեներալ-լեյտենանտ Դեմոկրիտոս Զերվակիսի գլխավորած պատվիրակությունն այցելել է Հայոց ցեղասպանության զոհերի հուշահամալիր, եղել ՀՀ ՊՆ մի շարք զորամասերում:

Делегация во главе с начальником Генерального штаба Национальной гвардии Кипра находится в Армении
19 Января, 2022 18:18После официальной церемонии встречи, состоявшейся 19 января в административном комплексе Министерства обороны РА, состоялась встреча генерал-лейтенанта Демокритоса Зервакиса с начальником Генерального штаба ВС РА, генерал-лейтенантом Артаком Давтяном. Собеседники обсудили вопросы, касающиеся региональной безопасности и военного сотрудничества. Кипрской стороне была представлена ситуация, сложившаяся после 44-дневной войны и вызовы в регионе. Также были обсуждены направления сотрудничества, нацеленные на укрепление боеспособности вооруженных сил двух стран в целях эффективного сопротивления существующим вызовам. Обозначена важность как двустороннего, так и предпринятого в 2019 году трехстороннего сотрудничества Армения-Кипр-Греция, в рамках которого в 2021 году уже реализованы ряд мероприятий.
Делегацию во главе с начальником Генерального штаба Национальной гвардии Республики Кипр принял министр обороны Республики Армения Сурен Папикян. Глава оборонного ведомства поблагодарил кипрскую сторону за четкую позицию по арцахскому вопросу и за поддержку на международной арене, подтвердил позиции армянской стороны по кипрскому вопросу и ситуации, сложившейся в регионе Восточного Средиземноморья.
Министр обороны РА подчеркнул важность двустороннего военно-технического сотрудничества, выразил готовность армянской стороны возобновить работу созданной в этом направлении межправительственной комиссии.
Генерал-лейтенант Демокритос Зервакис подтвердил готовность кипрской стороны развивать сотрудничество по всем направлениям и инициировать новые области.
В ходе встречи достигнут ряд договоренностей о дальнейшем сотрудничестве, которые будут реализованы в текущем году.
Делегация во главе с генерал-лейтенантом Демокритом Зервакисом посетила мемориал жертвам Геноцида армян и посетила ряд воинских частей Министерства обороны РА.