Հայաստանում է Կիպրոսի ազգային գվարդիայի գլխավոր շտաբի պետի գլխավորած պատվիրակությունը
19 Հունվարի, 2022 18:18Հունվարի 19-ին ՀՀ ՊՆ վարչական համալիրում տեղի ունեցած դիմավորման պաշտոնական արարողությունից հետո կայացել է գեներալ-լեյտենանտ Դեմոկրիտոս Զերվակիսի և ՀՀ զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետ, գեներալ-լեյտենանտ Արտակ Դավթյանի հանդիպումը: Զրուցակիցները քննարկել են տարածաշրջանային անվտանգությանը և ռազմական համագործակցությանն առնչվող հարցեր: Կիպրական կողմին են ներկայացվել 44-օրյա պատերազմից հետո ստեղծված իրավիճակը և տարածաշրջանում առկա մարտահրավերները: Քննարկվել են նաև երկու երկրների զինված ուժերի մարտունակության ամրապնդմանը միտված համագործակցության ուղղությունները՝ առկա մարտահրավերներին արդյունավետ դիմակայելու նպատակով: Կարևորվել է ինչպես երկկողմ, այնպես էլ 2019 թվականին նախաձեռնված Հայաստան-Կիպրոս-Հունաստան եռակողմ համագործակցությունը, որի շրջանակներում 2021թ․-ին արդեն իրականացվել են մի շարք միջոցառումներ:
Կիպրոսի Հանրապետության ազգային գվարդիայի գլխավոր շտաբի պետի գլխավորած պատվիրակությանն ընդունել է ՀՀ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը: Պաշտպանական գերատեսչության ղեկավարը շնորհակալություն է հայտնել կիպրական կողմին Արցախի հարցում հստակ դիրքորոշման և միջազգային հարթակներում աջակցության համար, հաստատել հայկական կողմի դիրքորոշումները Կիպրոսի հիմնահարցի և Արևելյան Միջերկրական տարածաշրջանում ստեղծված իրավիճակի վերաբերյալ:
ՀՀ պաշտպանության նախարարը կարևորել է երկկողմ ռազմատեխնիկական համագործակցությունը և հայտնել հայկական կողմի պատրաստակամությունը այս ուղղությամբ ստեղծված միջկառավարական հանձնաժողովի աշխատանքների վերսկսման վերաբերյալ։
Գեներալ-լեյտենանտ Դեմոկրիտոս Զերվակիսը հաստատել է բոլոր ուղղություններով համագործակցությունը զարգացնելու և նոր ոլորտներ նախաձեռնելու կիպրական կողմի պատրաստակամությունը:
Հանդիպման ընթացքում ձեռք են բերվել հետագա փոխգործակցության վերաբերյալ մի շարք պայմանավորվածություններ, որոնք կյանքի կկոչվեն այս տարի:
Գեներալ-լեյտենանտ Դեմոկրիտոս Զերվակիսի գլխավորած պատվիրակությունն այցելել է Հայոց ցեղասպանության զոհերի հուշահամալիր, եղել ՀՀ ՊՆ մի շարք զորամասերում:

The delegation led by the Head of General Staff of the Cyprus National Guard is in Armenia
19 January, 2022 18:18After the official welcoming ceremony held on January 19 in the administrative complex of the RA Ministry of Defence, lieutenant general Democritos Zervakis met with the Head of the General Staff of the RA Armed Forces, lieutenant general Artak Davtyan. The interlocutors discussed issues related to regional security and military cooperation. The Cypriot side was presented the situation after the 44-day war and the challenges in the region. The directions of cooperation aimed at strengthening the combat effectiveness of the armed forces of the two countries in order to effectively resist the existing challenges were also discussed. Both bilateral and Armenia-Cyprus-Greece trilateral cooperation initiated in 2019 was implemented, within the framework of which a number of events have already been implemented in 2021.
The delegation led by the Head of the General Staff of the National Guard of the Republic of Cyprus was received by the Minister of Defence of the Republic of Armenia Suren Papikyan. The Defence Minister thanked the Cypriot side for its clear position on the Artsakh issue and for its support in the international arena, reaffirmed the positions of the Armenian side on the Cyprus issue and the situation in the Eastern Mediterranean region.
The RA Minister of Defence stressed the importance of bilateral military-technical cooperation, expressed the readiness of the Armenian side to resume the work of the intergovernmental commission set up in this direction.
Lieutenant general Democritos Zervakis reaffirmed the readiness of the Cypriot side to develop cooperation in all directions and to initiate new areas.
During the meeting, a number of agreements on further cooperation were reached, which will be implemented this year.
The delegation led by lieutenant general Democritus Zervakis visited the memorial to the victims of the Armenian Genocide and visited a number of military units of the RA Ministry of Defence.