ՊԱՀՀ-ում մեկնարկել է «Զորամիավորումների կառավարում» վերապատրաստման դասընթացի կրթական ծրագիրը
17 Հունվարի, 2022 18:43Հունվարի 17-ին ՀՀ ՊՆ պաշտպանական ազգային հետազոտական համալսարանում մեկնարկել է ՀՀ ԶՈՒ-ի օպերատիվ օղակի սպայական կազմի համար նախատեսված «Զորամիավորումների կառավարում» վերապատրաստման դասընթացի կրթական ծրագիրը:
Կրթական ծրագրի հիմնական նպատակներն են զարգացնել ուսումնառողների օպերատիվ մտածողությունը, օժանդակել նրանց արդյունավետ ներգրավմանը զորամիավորման մարտական և զորահավաքային պատրաստության, գործողությունների նախապատրաստման, վարման և կառավարման գործընթացներին, կատարելագործել սպաների գիտելիքներն օպերատիվ արվեստի և զորքերի կառավարման վերաբերյալ:
ՊԱՀՀ պետ գեներալ-մայոր Գենադի Տավարածյանը շնորհավորել է կրթական ծրագրի մասնակիցներին ուսումնական գործընթացի մեկնարկի առթիվ, մաղթել հաջողություններ ուսումնառության ընթացքում:

The educational program of the retraining course “Management of army corps” has started at NDRU
17 January, 2022 18:43On January 17 at the National Defense Research University of the Ministry of Defense of the Republic of Armenia the educational program of the retraining course "Management of army corps" was launched, intended for the officers of the operational level of the Armed Forces of the Republic of Armenia.
The main goals of the educational program are to develop the operative thinking of the students, to support their effective involvement in the processes of combat and mobilization training, the processes of preparing, conducting and managing the actions of an army corps, improving the knowledge of officers in operational art and command and troops management.
Major-general Gennady Tavaratsyan, head of the NDRU, congratulated the participants of the educational program on the start of the educational process and wished them success in their studies.