10 Դեկտեմբերի, 2021 10:55Ինչպես արդեն տեղեկացրել ենք, դեկտեմբերի 9-ին, ՀՀ արևելյան ուղղությամբ ադրբեջանական ԶՈՒ ստորաբաժանումների իրականացրած սադրանքից հետո հայկական կողմն ունի հրազենային թեթև վիրավորում ստացած երկու զինծառայող։
Նույն օրը, երեկոյան, Գեղարքունիքի մարզում ներքաղաքական խնդիրներով բողոքի ակցիա իրականացնող և Վարդենիսից մայրաքաղաք տանող ճանապարհը փակած մի խումբ քաղաքացիներ, նախօրոք տեղեկանալով, որ քիչ հետո այդ ճանապարհով անցնելու է վիրավորներից մեկին Երևանի կենտրոնական կլինիկական զինվորական հոսպիտալ տեղափոխող մեքենան, զորամիավորման հրամանատարի տեղակալին հայտարարել են, թե խոչընդոտելու են նշված մեքենայի ընթացքը։ Այդ պատճառով մեքենան ստիպված Երևան է հասել շրջանցող ճանապարհով, ինչի հետևանքով էապես ուշացել է զինծառայողին ժամանակին և անհրաժեշտ բուժօգնության ցուցաբերումը։
ՀՀ պաշտպանության նախարարությունն անթույլատրելի է համարում տեղի ունեցածը, նաև հիշեցնում, որ զինված ուժերը դուրս են քաղաքականությունից և 24-ժամյա ռեժիմով իրականացնում են Հայաստանի Հանրապետության անվտանգության ապահովման գործառույթը։ Հայրենիքի պաշտպանության ընթացքում վիրավորում ստացած զինծառայողներին բուժօգնություն տրամադրելու գործառույթին խոչընդոտելը դուրս է բարոյական բոլոր սահմաններից՝ անկախ որևէ պատճառաբանությունից։

10 Декабря, 2021 10:55Как уже сообщалось, 9 декабря после провокации, осуществленной азербайджанскими подразделениями на восточном направлении Республики Армения, у армянской стороны две военнослужащие получили легкие огнестрельные ранения.
Вечером того же дня группа граждан, протестующих по внутриполитическим вопросам в Гегаркуникской области и блокирующих дорогу из Вардениса в столицу, заранее зная о том, что чуть позже автомобиль, на котором один из раненых будет доставлен в Ереванский центральный клинический военный госпиталь, будет проезжать мимо, объявили заместителю командира армейского корпуса, что будут препятствовать ходу указанной машины. В связи с этим машина должна была добраться до Еревана объездным путем, в результате чего своевременное оказание необходимой медицинской помощи военнослужащему существенно затянулось.
Министерство обороны РА считает случившееся недопустимым и также напоминает, что Вооруженные силы вне политики и круглосуточно выполняют функцию обеспечения безопасности Республики Армения. Препятствование функции оказания медицинской помощи военнослужащим, получившим ранение при защите Родины, вне всяких моральных границ, независимо от причин.