10 Դեկտեմբերի, 2021 10:55Ինչպես արդեն տեղեկացրել ենք, դեկտեմբերի 9-ին, ՀՀ արևելյան ուղղությամբ ադրբեջանական ԶՈՒ ստորաբաժանումների իրականացրած սադրանքից հետո հայկական կողմն ունի հրազենային թեթև վիրավորում ստացած երկու զինծառայող։
Նույն օրը, երեկոյան, Գեղարքունիքի մարզում ներքաղաքական խնդիրներով բողոքի ակցիա իրականացնող և Վարդենիսից մայրաքաղաք տանող ճանապարհը փակած մի խումբ քաղաքացիներ, նախօրոք տեղեկանալով, որ քիչ հետո այդ ճանապարհով անցնելու է վիրավորներից մեկին Երևանի կենտրոնական կլինիկական զինվորական հոսպիտալ տեղափոխող մեքենան, զորամիավորման հրամանատարի տեղակալին հայտարարել են, թե խոչընդոտելու են նշված մեքենայի ընթացքը։ Այդ պատճառով մեքենան ստիպված Երևան է հասել շրջանցող ճանապարհով, ինչի հետևանքով էապես ուշացել է զինծառայողին ժամանակին և անհրաժեշտ բուժօգնության ցուցաբերումը։
ՀՀ պաշտպանության նախարարությունն անթույլատրելի է համարում տեղի ունեցածը, նաև հիշեցնում, որ զինված ուժերը դուրս են քաղաքականությունից և 24-ժամյա ռեժիմով իրականացնում են Հայաստանի Հանրապետության անվտանգության ապահովման գործառույթը։ Հայրենիքի պաշտպանության ընթացքում վիրավորում ստացած զինծառայողներին բուժօգնություն տրամադրելու գործառույթին խոչընդոտելը դուրս է բարոյական բոլոր սահմաններից՝ անկախ որևէ պատճառաբանությունից։

10 December, 2021 10:55As we have already informed, on December 9, after a provocation carried out by Azerbaijani subdivisions in the eastern direction of the Republic of Armenia, the Armenian side has two servicemen who received minor gunshot wounds.
In the evening of the same day, a group of citizens protesting on internal political issues in Gegharkunik region and blocking the road from Vardenis to the capital, were informed in advance, that a little later the car on which one of the wounded would be delivered to the Yerevan Central Clinical Military Hospital would pass by, announced to the deputy commander of the army corps that they would impede the movement of the said vehicle. In this regard, the car had to get to Yerevan by a bypass route, as a result of which the timely provision of the necessary medical assistance to the serviceman was significantly delayed.
The Ministry of Defence of the Republic of Armenia considers the incident unacceptable and also reminds that the Armed Forces are outside politics and perform the function of ensuring the security of the Republic of Armenia around the clock. Obstruction of the function of providing medical assistance to servicemen who were injured in the defense of the Motherland, beyond any moral boundaries, regardless of the reasons.