8 Դեկտեմբերի, 2021 18:38Նիստի ընթացքում քննարկվել են ռազմական անվտանգության սպառնալիքներն ու մարտահրավերները, ինչպես նաև՝ Հավաքական ավիացիոն ուժերի հետագա զարգացման և Հավաքական անվտանգության տարածաշրջաններում դրանց ծավալման ու կիրառման ժամանակ զորքերի կոալիցիոն խմբավորումների հակաօդային պաշտպանության կազմակերպման հարցերը: ԶՈՒ գլխավոր շտաբերի պետերին է ներկայացվել հավաքական անվտանգության համակարգը և տարածաշրջանային կայունության պահպանման անհրաժեշտությունը:
Դիտարկվել են հաջորդ տարի կազմակերպությունում Հայաստանի Հանրապետության նախագահության ժամանակահատվածի՝ ռազմական ոլորտում ՀԱՊԿ գործունեության առաջնահերթ ուղղությունները։ Որոշումներ են ընդունվել Կազմակերպության հավաքական ուժերի բաղադրիչի կառավարման արդյունավետության բարելավման վերաբերյալ:
Կայացել է մտքերի հանգամանալից փոխանակում Հավաքական անվտանգության տարածաշրջաններում ռազմաքաղաքական իրավիճակի վերաբերյալ։ ՀԱՊԿ երկրների զինված ուժերի գլխավոր շտաբերը վերահաստատել են ռազմական անվտանգությանը սպառնացող մարտահրավերների և սպառնալիքների բնույթը, ձեռք են բերվել պայմանավորվածություններ՝ դրանք չեզոքացնելու և ՀԱՊԿ ռազմական ներուժը բարելավելու համար համատեղ գործողությունները համակարգելու վերաբերյալ։
Միջոցառման արդյունքում ստորագրվել է Ռազմական կոմիտեի նիստի արձանագրությունը, որում արտացոլված են ձեռք բերված պայմանավորվածությունների իրականացման հիմնական ուղղությունները:

Состоялось 19-е заседание Военного комитета ОДКБ
8 Декабря, 2021 18:38В ходе заседания обсуждались угрозы и вызовы военной безопасности, а также вопросы дальнейшего развития Коллективных воздушных сил, организация противовоздушной обороны сил коалиции при их развертывании и использовании в зонах коллективной безопасности. Начальников штабов вооруженных сил ознакомили с системой коллективной безопасности и необходимостью поддержания региональной стабильности.
Рассмотрены приоритетные направления деятельности ОДКБ в военной сфере в период председательства РА в организации в следующем году. Были приняты решения по повышению эффективности управления компонентом Коллективных сил Организации.
Состоялся подробный обмен мнениями о военно-политической ситуации в регионах коллективной безопасности. Генеральные штабы Вооруженных Сил ОДКБ подтвердили характер вызовов и угроз военной безопасности, достигнуты договоренности по их нейтрализации и координации совместных действий по повышению военного потенциала ОДКБ.
По итогам мероприятия подписан протокол заседания Военного комитета, в котором отражены основные направления реализации достигнутых договоренностей.