10 Նոյեմբերի, 2021 21:56Նոյեմբերի 10-ին ադրբեջանական որոշ լրատվամիջոցներ տեղեկություն էին տարածել այն մասին, թե իբր ՀՀ Սյունիքի մարզի Սև լճի տարածքում ծեծկռտուք է տեղի ունեցել հայ և ադրբեջանցի զինվորականների միջև, և որ մի խումբ հայ զինծառայողներ հայտնվել են շրջափակման մեջ։
Այս ապատեղեկատվությանը, ավելի ուշ, միացավ նաև Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը, հայտարարելով, թե 60 հայ զինծառայող հայտնվել է շրջափակման մեջ, և միայն ռուսական կողմի միջնորդությամբ նրանք ազատ են արձակվել։ Ադրբեջանի պաշտպանական գերատեսչության հայտարարությունը բացահայտ ապատեղեկատվություն է։ Ավելին՝ Սև լճի տարածքում ադրբեջանական կողմի սադրանքին հաջորդած հայկական ԶՈՒ ստորաբաժանումների գործողություններից հետո ադրբեջանական ԶՈՒ-ն է դիմել ռուսական կողմին՝ իրադրությունը հանգուցալուծելու խնդրանքով, և հենց ռուսական կողմի ակտիվ աշխատանքի շնորհիվ է հաջողվել կայունացնել իրադրությունը։
ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը վերահաստատում է, որ իրադրությունը Սև լճի տարածքում գտնվում է ՀՀ ԶՈՒ լիարժեք վերահսկողության ներքո։

10 November, 2021 21:56Later, the Azerbaijani Ministry of Defence joined this disinformation, stating that 60 Armenian servicemen were surrounded, and only with the mediation of the Russian side they were released.
The statement of the Azerbaijani Defence Ministry is open misinformation. Moreover, after the actions of the Armenian Armed Forces subdivisions following the provocation of the Azerbaijani side in the territory of the lake Sev, the Azerbaijani Armed Forces turned to the Russian side with a request to resolve the situation, and it was thanks to the active work of the Russian side that the situation was stabilized.
The Ministry of Defence of the Republic of Armenia confirms that the situation on the territory of Lake Sev is under the full control of the Armed Forces of the Republic of Armenia.