10 Նոյեմբերի, 2021 21:56Նոյեմբերի 10-ին ադրբեջանական որոշ լրատվամիջոցներ տեղեկություն էին տարածել այն մասին, թե իբր ՀՀ Սյունիքի մարզի Սև լճի տարածքում ծեծկռտուք է տեղի ունեցել հայ և ադրբեջանցի զինվորականների միջև, և որ մի խումբ հայ զինծառայողներ հայտնվել են շրջափակման մեջ։
Այս ապատեղեկատվությանը, ավելի ուշ, միացավ նաև Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը, հայտարարելով, թե 60 հայ զինծառայող հայտնվել է շրջափակման մեջ, և միայն ռուսական կողմի միջնորդությամբ նրանք ազատ են արձակվել։ Ադրբեջանի պաշտպանական գերատեսչության հայտարարությունը բացահայտ ապատեղեկատվություն է։ Ավելին՝ Սև լճի տարածքում ադրբեջանական կողմի սադրանքին հաջորդած հայկական ԶՈՒ ստորաբաժանումների գործողություններից հետո ադրբեջանական ԶՈՒ-ն է դիմել ռուսական կողմին՝ իրադրությունը հանգուցալուծելու խնդրանքով, և հենց ռուսական կողմի ակտիվ աշխատանքի շնորհիվ է հաջողվել կայունացնել իրադրությունը։
ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը վերահաստատում է, որ իրադրությունը Սև լճի տարածքում գտնվում է ՀՀ ԶՈՒ լիարժեք վերահսկողության ներքո։

10 Ноября, 2021 21:5610 ноября некоторые азербайджанские СМИ распространили информацию о том, что якобы произошла драка между военнослужащими Армении и Азербайджана в районе озера Сев Сюникской области РА, и что группа армянских военнослужащих оказалась в окружении.
Позднее к этой дезинформации присоединилось Министерство обороны Азербайджана, заявившее, что 60 армянских военнослужащих находятся в окружении, и только при посредничестве российской стороны они были освобождены.
Заявление оборонного ведомства Азербайджана является открытой дезинформацией. Более того, после действий подразделений Вооруженных сил Армении после провокации азербайджанской стороны на территории озера Сев ВС Азербайджана обратились к российской стороне с просьбой разрешить ситуацию, и именно благодаря активной работе российской стороны удалось стабилизировать ситуацию.
Министерство обороны Республики Армения подтверждает, что ситуация на территории озера Сев находится под полным контролем Вооруженных Сил Республики Армения.