23 Սեպտեմբերի, 2021 23:00
Սեպտեմբերի 23-ին ՀՀ ՊՆ Պաշտպանական ազգային հետազոտական համալսարանի Ռազմավարական առաջնորդության և կառավարման հետազոտությունների կենտրոնի կողմից կազմակերպվել էր «ՀՀ պետական կառավարման հիմնախնդիրները արդի պայմաններում» խորագրով գիտաժողով՝ նվիրված ՀՀ անկախության 30-ամյակին:
Ներկա էին հրավիրյալ մասնագետներ տարբեր գիտակրթական հաստատություններից, ինչպես նաև ՊԱՀՀ-ի ղեկավար և պրոֆեսորադասախոսական կազմը, ՊԱՀՀ-ի «Պետության ռազմական անվտանգություն» գերատեսչական ակադեմիական վերապատրաստման կրթական ծրագրի ուսումնառողները:
Գիտաժողովի ընթացքում ծավալվել է մասնագիտական արդյունավետ քննարկում, մասնակիցների կողմից հնչած բազմաթիվ հարցերին բանախոսների կողմից տրվել են բովանդակալից պատասխաններ:

A conference entitled "Problems of public administration of the RA in modern conditions" dedicated to the 30th anniversary of Armenia's independence was held at NDRU
23 September, 2021 23:00On September 23, the Center for Strategic Leadership and Management Research of the National Defence Research University of the Ministry of Defence of the Republic of Armenia organized a conference entitled "Problems of public administration of the RA in modern conditions" dedicated to the 30th anniversary of Armenia's independence.
Invited specialists from various scientific and educational institutions were present, as well as the head staff of the NDRU, the teaching staff, students of the departmental academic retraining course of the NDRU programm "Military Security of the State".
An effective professional discussion took place during the conference, and the speakers gave answers to the numerous questions raised by the participants.