ՀՀ ԶՈւ ԳՇ պետը մասնակցել է «Միջազգային բանակային խաղեր 2021» մրցաշարի փակման հանդիսավոր արարողությանը
6 Սեպտեմբերի, 2021 09:50Սեպտեմբերի 4-ին ՀՀ ԶՈւ ԳՇ պետ գեներալ լեյտենանտ Արտակ Դավթյանը ՌԴ «Ալաբինո» զորավարժարանում հետևել է «Միջազգային բանակային խաղեր 2021» մրցաշարի շրջանակում ընթացող Տանկային բիաթլոն մրցույթի եզրափակիչ խաղին: Լավագույն արդյունք է գրանցել ՌԴ ԶՈւ թիմը` առաջինը հատելով հաղթական եզրագիծը:
Այնուհետև ՀՀ ԶՈւ ԳՇ պետը մերձմոսկովյան «Պատրիոտ» կենտրոնում ներկա է գտնվել «Միջազգային բանակային խաղեր 2021» մրցաշարի փակման հանդիսավոր արարողությանը:

Head of the General Staff of the RA Armed Forces took part in the closing ceremony of the "International Army Games 2021" tournament
6 September, 2021 09:50On September 4, Head of the General Staff of the RA Armed Forces, Lieutenant General Artak Davtyan at the Alabino military school of the Russian Federation watched the final game of the tank biathlon competition in the framework of the International Army Games 2021 tournament. The best result was obtained by the Russian Armed Forces team, which was the first to cross the winning line.
Then the Head of the General Staff of the RA Armed Forces attended the closing ceremony of the International Army Games 2021 tournament in the Patriot center near Moscow.