Պաշտպանության նախարարն ընդունել է Չինաստանի դեսպանին
30 Օգոստոսի, 2021 18:05Օգոստոսի 30-ին տեղի է ունեցել ՀՀ պաշտպանության նախարար Արշակ Կարապետյանի հանդիպումը Հայաստանի Հանրապետությունում Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Ֆան Յունի հետ:
Հանդիպմանը մասնակցել են նաև ՀՀ-ում ՉԺՀ դեսպանության պաշտպանական հարցերով ռազմական կցորդ, ավագ գնդապետ Սուն Ցզիլունը և նրա օգնականը:
ՉԺՀ արտակարգ և լիազոր դեսպանը շնորհավորել է Արշակ Կարապետյանին պաշտպանության նախարարի պաշտոնին նշանակվելու կապակցությամբ և նորանոր հաջողություններ մաղթել պատասխանատու պետական առաքելության մեջ:
Հանդիպման ընթացքում ՀՀ պաշտպանության նախարարը դեսպան Ֆան Յունին տեղեկացրել է տարածաշրջանային իրադրության մասին և ներկայացրել ՀՀ սահմանամերձ շրջաններում վերջին օրերի զարգացումները:
Կողմերը բարձր են գնահատել հայ-չինական փոխգործակցությունը քաղաքական, տնտեսական, հումանիտար, կրթական և այլ ոլորտներում: Քննարկվել է նաև պաշտպանական բնագավառում երկկողմ համագործակցության ընթացքն ու ապագա ծրագրերը:

Министр обороны принял посла Китая
30 Августа, 2021 18:0530 августа министр обороны РА Аршак Карапетян встретился с чрезвычайным и полномочным послом Китайской Народной Республики в Республике Армения Фань Юнем.
На встрече также присутствовали военный атташе по обороне посольства КНР в Армении, старший полковник Сунь Цзилунь и его помощник.
Чрезвычайный и полномочный посол Китайской Народной Республики поздравил Аршака Карапетяна с назначением на должность министра обороны и пожелал ему новых успехов в его ответственной государственной миссии.
В ходе встречи министр обороны РА проинформировал посла Фан Юня о ситуации в регионе и представил последние события в приграничных районах РА.
Стороны высоко оценили армяно-китайское сотрудничество в политической, экономической, гуманитарной, образовательной и других сферах. Обсуждались также процесс двустороннего сотрудничества в области обороны и будущие программы.