Արշակ Կարապետյանն ընդունել է ԱՄՆ դեսպանին
30 Օգոստոսի, 2021 16:58Պաշտպանության նախարարը շնորհավորել է պարոն Լաիտենենին և գնդապետ Փայփսին Հայաստանում առաքելությունն ստանձնելու կապակցությամբ և նորանոր ձեռքբերումներ մաղթել` ի նպաստ հայ-ամերիկյան համագործակցության զարգացման:
Տիկին դեսպանն, իր հերթին, շնորհավորել է Արշակ Կարապետյանին պաշտպանության նախարարի պաշտոնն ստանձնելու կապակցությամբ, նշելով, որ դա տեղի է ունենում Հայաստանի համար բավական բարդ ժամանակահատվածում։
ԱՄՆ դեսպանի խնդրանքով պաշտպանության նախարարը ներկայացրել է Հայաստանի սահմաններին տիրող իրավիճակը` նշելով ադրբեջանական կողմից պարբերաբար իրականացվող սադրանքների մասին: Արշակ Կարապետյանը վերահաստատել է խնդիրները խաղաղ ճանապարհով կարգավորելու հայկական կողմի պատրաստակամությունը՝ միևնույն ժամանակ շեշտելով Հայաստանի սահմանները և տարածքային անձեռնմխելիությունը պաշտպանելու վճռականությունը:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են նաև պաշտպանական բնագավառում հայ-ամերիկյան համագործակցությանը նոր թափ հաղորդելու հնարավորությունները: Կողմերը պատրաստակամություն են հայտնել շարունակել արդյունավետ համագործակցությունը փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող ոլորտներում:

Аршак Карапетян принял посла США
30 Августа, 2021 16:58Министр обороны поздравил г-на Лайтенена и полковника Пайпса с началом миссии в Армении и пожелал им новых успехов в развитии армяно-американского сотрудничества.
Госпожа посол, в свою очередь, поздравила Аршака Карапетяна с вступлением в должность министра обороны в сложный для Армении период.
По просьбе посла США министр обороны представил ситуацию на границах Армении, отметив регулярные провокации со стороны Азербайджана. Аршак Карапетян подтвердил готовность армянской стороны урегулировать вопросы мирным путем, одновременно подчеркнув решимость защищать границы и территориальную целостность Армении.
В ходе встречи также обсуждались возможности придания нового импульса армяно-американскому сотрудничеству в оборонной сфере. Стороны выразили готовность продолжить эффективное сотрудничество по направлениям, представляющим взаимный интерес.