Արշակ Կարապետյանն ընդունել է ԱՄՆ դեսպանին
30 Օգոստոսի, 2021 16:58Պաշտպանության նախարարը շնորհավորել է պարոն Լաիտենենին և գնդապետ Փայփսին Հայաստանում առաքելությունն ստանձնելու կապակցությամբ և նորանոր ձեռքբերումներ մաղթել` ի նպաստ հայ-ամերիկյան համագործակցության զարգացման:
Տիկին դեսպանն, իր հերթին, շնորհավորել է Արշակ Կարապետյանին պաշտպանության նախարարի պաշտոնն ստանձնելու կապակցությամբ, նշելով, որ դա տեղի է ունենում Հայաստանի համար բավական բարդ ժամանակահատվածում։
ԱՄՆ դեսպանի խնդրանքով պաշտպանության նախարարը ներկայացրել է Հայաստանի սահմաններին տիրող իրավիճակը` նշելով ադրբեջանական կողմից պարբերաբար իրականացվող սադրանքների մասին: Արշակ Կարապետյանը վերահաստատել է խնդիրները խաղաղ ճանապարհով կարգավորելու հայկական կողմի պատրաստակամությունը՝ միևնույն ժամանակ շեշտելով Հայաստանի սահմանները և տարածքային անձեռնմխելիությունը պաշտպանելու վճռականությունը:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են նաև պաշտպանական բնագավառում հայ-ամերիկյան համագործակցությանը նոր թափ հաղորդելու հնարավորությունները: Կողմերը պատրաստակամություն են հայտնել շարունակել արդյունավետ համագործակցությունը փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող ոլորտներում:

Arshak Karapetyan received the US Ambassador
30 August, 2021 16:58The Minister of Defence congratulated Mr. Laitenen and Colonel Pipes on the occasion of assuming the mission in Armenia and wished them new achievements for the development of the Armenian-American cooperation.
The Ambassador, in her turn, congratulated Arshak Karapetyan on assuming the post of Minister of Defence, noting that it is happening in a rather difficult period for Armenia.
At the request of the US Ambassador, the Minister of Defence presented the situation on the borders of Armenia, noting the regular provocations by Azerbaijan. Arshak Karapetyan reaffirmed the readiness of the Armenian side to settle the issues peacefully, at the same time emphasizing the determination of Armenia to protect its borders and territorial integrity.
During the meeting, the possibilities of giving a new impetus to the Armenian-American cooperation in the defense sphere were also discussed. The parties expressed readiness to continue effective cooperation in areas of mutual interest.