19 Օգոստոսի, 2021 15:32Ամփոփվել են 2021թ. ամառային զորակոչի ընթացքում քաղաքացիների դիմումների և բողոքների քննարկման հանձնաժողովի աշխատանքի արդյունքները և քննարկվել խորհրդի առաջիկա անելիքները:
Արձանագրվել է հանձնաժողովի միջոցով իրականացված բողոքարկման գործընթացի արդյունավետությունը: Հանձնաժողովն ստացել է 133 դիմում և բողոք, որոնց ուսումնասիրմամբ ընթացք է տվել 76-ին` նպաստելով դրանց արդարացի լուծմանը: 23 զորակոչիկ ձեռք են բերել տարկետման օրինական հիմքեր, որից 22-ը առողջական վիճակի, 1-ը` ընտանեկան պայմանների բերումով, 3-ը ճանաչվել են ոչ պիտանի զինծառայության համար և հաշվառվել են պահեստազորում: Բացի այդ, 27 զորակոչիկների զորակոչման հարցը առկախվել է և կորոշվի հաջորդ զորակոչին` ելնելով լրացուցիչ և ստուգիչ բժշկական հետազոտությունների կատարման անհրաժեշտությունից:
Քննարկելով հասարակական խորհրդի առաջիկա անելիքները` որոշվել է երկշաբաթյա ժամկետում որոշակիացնել և պաշտպանության նախարարին ներկայացնել պաշտպանական քաղաքականության այն ուղղություններն ու խնդիրները, որոնց վրա հարկ է կենտրոնացնել հասարակական խորհրդի ջանքերը` Զինված ուժերի բարեփոխումներին նպաստելու նպատակով:

19 Августа, 2021 15:32
Подведены итоги работы Комиссии по рассмотрению заявлений и жалоб граждан в период летнего призыва 2021 г. и обсуждены предстоящие мероприятия Совета.
Отмечена эффективность апелляционного процесса, проводимого через комиссию. Комиссия получила 133 заявлений и жалоб, после изучения которых дала ход 76 из них, что способствовало их справедливому разрешению. Законные основания для отсрочки получили 23 призывника, из них 22 по состоянию здоровья, 1 по семейным обстоятельствам, 3 признаны непригодными к военной службе и зарегистрированы в запасе. Кроме того, приостановлен вопрос призыва 27 призывников и будет решен при следующем призыве в связи с необходимостью проведения дополнительных и контрольных медицинских осмотров.
Обсуждая предстоящую деятельность Общественного совета, было решено определить в течение двух недель и представить министру обороны те направления и задачи оборонной политики, на которых должны быть сосредоточены усилия Общественного совета для продвижения реформ Вооруженных Сил.