19 Օգոստոսի, 2021 15:32Ամփոփվել են 2021թ. ամառային զորակոչի ընթացքում քաղաքացիների դիմումների և բողոքների քննարկման հանձնաժողովի աշխատանքի արդյունքները և քննարկվել խորհրդի առաջիկա անելիքները:
Արձանագրվել է հանձնաժողովի միջոցով իրականացված բողոքարկման գործընթացի արդյունավետությունը: Հանձնաժողովն ստացել է 133 դիմում և բողոք, որոնց ուսումնասիրմամբ ընթացք է տվել 76-ին` նպաստելով դրանց արդարացի լուծմանը: 23 զորակոչիկ ձեռք են բերել տարկետման օրինական հիմքեր, որից 22-ը առողջական վիճակի, 1-ը` ընտանեկան պայմանների բերումով, 3-ը ճանաչվել են ոչ պիտանի զինծառայության համար և հաշվառվել են պահեստազորում: Բացի այդ, 27 զորակոչիկների զորակոչման հարցը առկախվել է և կորոշվի հաջորդ զորակոչին` ելնելով լրացուցիչ և ստուգիչ բժշկական հետազոտությունների կատարման անհրաժեշտությունից:
Քննարկելով հասարակական խորհրդի առաջիկա անելիքները` որոշվել է երկշաբաթյա ժամկետում որոշակիացնել և պաշտպանության նախարարին ներկայացնել պաշտպանական քաղաքականության այն ուղղություններն ու խնդիրները, որոնց վրա հարկ է կենտրոնացնել հասարակական խորհրդի ջանքերը` Զինված ուժերի բարեփոխումներին նպաստելու նպատակով:

19 August, 2021 15:32
He results of the work of the Commission for the consideration of applications and complaints of citizens during the 2021 summer conscription were summed up and the upcoming events of the Council were discussed.
The effectiveness of the appeals process conducted through the commission was noted. The Commission received 133 applications and complaints, after examining which it gave a course to 76 of them, which contributed to their fair resolution. 23 conscripts received legal grounds for the postponement, of which 22 were due to health conditions, 1 due to family conditions, 3 were declared unfit for military service and registered in the reserve. In addition, the issue of conscription of 27 conscripts has been suspended and will be resolved at the next conscription due to the need for additional and control medical examinations.
Discussing the upcoming activities of the Public Council, it was decided to determine within two weeks and present to the Minister of Defence those directions and tasks of the defense policy, on which the efforts of the Public Council should be focused in order to promote the reforms of the Armed Forces.