17 Օգոստոսի, 2021 18:49Օգոստոսի 17-ին, 1826-1828 թվականների ռուս-պարսկական պատերազմին մասնակցած հայ և ռուս մարտիկներին նվիրված հուշարձանի առջև անցկացվել է 1827 թվականի օգոստոսի 17-ին տեղի ունեցած Օշականի ճակատամարտի հերոսներին նվիրված հանդիսավոր միջոցառում, որին ներկա են գտնվել ՀՀ ԶՈՒ պատրաստության գլխավոր վարչության պետ - ԳՇ պետի տեղակալ, գեներալ-լեյտենանտ Անդրանիկ Մակարյանը, ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը, Հայաստանում Ռուսաստանի գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Ալեքսեյ Սինեգուբովը, բարձրաստիճան սպաներ, դիվանագետներ։
Ներկաները ծաղիկներ են խոնարհել հուշարձանին, որը, բացի Օշականի ճակատամարտից, նաև խորհրդանշում է եղբայրական երկու ժողովուրդների դարավոր բարեկամությունը։

17 August, 2021 18:49took part in the Russian-Persian war of 1826-1828, a solemn event dedicated to the heroes of the Battle of Oshakan on August 17, 1827 was held. The event was attended by the Head of the Department of Military preparedness of the Armed Forces - Deputy Chief of the General Staff, Lieutenant General Andranik Makaryan, Deputy Minister of Education and Science of the Republic of Armenia Artur Martirosyan, Charge d'Affaires of Russia in Armenia Alexei Sinegubov, high-ranking officers, diplomats.
Those present laid flowers at the monument, which, in addition to the Oshakan battle, also symbolizes the centuries-old friendship of the two fraternal peoples.