16 Օգոստոսի, 2021 20:49Օգոստոսի 16-ին, ժամը 18:10-ի սահմաններում, ադրբեջանական ԶՈւ ստորաբաժանումները հերթական անգամ դիմել են սադրանքի` տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից կրակ բացելով հայ-ադրբեջանական սահմանի Գեղարքունիքի հատվածում տեղակայված հայկական դիրքերի ուղղությամբ:
Ծավալված ինտենսիվ փոխհրաձգության հետևանքով հակառակորդի կրակոցից մահացու հրազենային վիրավորում է ստացել ՀՀ ԶՈւ N զորամասի զինծառայող, 2002թ. ծնված, շարքային Արման Հովհաննեսի Հակոբյանը:
Հայկական կողմի ձեռնարկած պատասխան գործողությունների արդյունքում հակառակորդն ունի առնվազն երեք զոհ և վիրավոր:

16 August, 2021 20:49On August 16, at around 18:10, the subdivisions of the Azerbaijani Armed Forces once again resorted to provocation, firing from different caliber firearms at the Armenian positions located in the Gegharkunik section of the Armenian-Azerbaijani border.
A serviceman of the military unit N of the RA Armed Forces, private Arman Hovhannes Hakobyan, born in 2002, received a fatal gunshot wound as a result of an intense firefight.
The Ministry of Defence of the Republic of Armenia shares the grief of the loss and expresses support to the family members, relatives and colleagues of the deceased serviceman.
As a result of the retaliatory actions taken by the Armenian side, the enemy has at least three casualties and wounded.