ՀՀ-ում Իրանի Իսլամական Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպանն այցելել է Գեղարքունիքի մարզ
3 Օգոստոսի, 2021 16:53Զորամիավորման հրամանատար, գեներալ-մայոր Արայիկ Հարությունյանը դեսպանին ներկայացրել է հայ-ադրբեջանական սահմանին տիրող իրավիճակը, որից հետո կազմակերպվել է այց Վերին Շորժայի հատվածի սահմանագիծ:
Հայաստանի Հանրապետությունում ԻԻՀ արտակարգ և լիազոր դեսպանը, մտահոգություն հայտնելով երկու երկրների սահմանային վեճերի շարունակության կապակցությամբ ընդգծել է երկու կողմերի զսպվածության և երկու երկրների միջև վեճերի խաղաղ կարգավորման անհրաժեշտությունը: Նա իր ցավակցությունն է հայտնել վերջին ընդհարումների ընթացքում զոհված զինծառայողների ընտանիքներին։
Պարզաբանելով բոլոր կողմերի` միջազգայնորեն ճանաչված սահմանները հարգելու անհրաժեշտությունը, դեսպան Զոհուրին նշել է, որ Հարավային Կովկասում տևական խաղաղության ապահովումը բխում է տարածաշրջանի ժողովուրդների շահերից և հայտնել Իրանի Իսլամական Հանրապետության պատրաստակամությունը՝ աջակցելու տարածաշրջանում տևական խաղաղության հաստատման հարցում:

Чрезвычайный и Полномочный Посол Исламской Республики Иран в Республике Армения посетил Гегаркуникскую область
3 Августа, 2021 16:53Командующий армейским корпусом, генерал-майор Араик Арутюнян представил послу ситуацию на армяно-азербайджанской границе, после чего был организован визит на границу на участок Верин Шоржа.
Чрезвычайный и Полномочный Посол Исламской Республики Иран в Республике Армения, выразив озабоченность продолжением пограничных споров между двумя странами, подчеркнул необходимость сдержанности с обеих сторон и необходимость мирного урегулирования споров между двумя странами. Он выразил соболезнования семьям военнослужащих, погибших в ходе недавних столкновений.
Объясняя необходимость того, чтобы все стороны уважали международно признанные границы, посол Зохури отметил, что обеспечение долгосрочного мира на Южном Кавказе исходит из интересов народов региона и выразил готовность Исламской Республики Иран помочь в установлении долгосрочного мира в регионе.