23 Հուլիսի, 2021 18:05Դրան նախորդել են կրակահերթեր հենց իրենց՝ ադրբեջանական մարտական հենակետերում, ինչը կարող է պայմանավորված լինել ադրբեջանցի զինվորականների միջև տեղի ունեցած՝ միջանձնային բնույթ կրող միջադեպով։ Դրա մասին է խոսում նաև փաստը, որ Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունն իր հաղորդագրության մեջ նշում է, թե հայկական կողմի բացած կրակից հետո ադրբեջանցի զինվորական է զոհվել։ ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը հայտարարում է, որ հակազդող գործողությունների չի դիմել մինչև այն պահը, երբ Ադրբեջանի զինված ուժերը կրակ են բացել հայ դիրքապահների ուղղությամբ։
Ադրբեջանական կողմի հերթական սադրանքի արդյունքում սկսված ինտենսիվ փոխհրաձգության հետևանքով հրազենային թեթև վիրավորում է ստացել ՀՀ ԶՈՒ 3 զինծառայող։ Նրանց կյանքին վտանգ չի սպառնում։
Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարությունը խստիվ դատապարտում է Ադրբեջանի զինված ուժերի հերթական սադրանքը։ Իրադրության սրման ողջ պատասխանատվությունն ընկնում է Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարության վրա։

23 July, 2021 18:05The shootings in the direction of the Armenian side took place after shootings in their own territory, which can be explained as an interpersonal incident. This is also evidenced by the fact that the Azerbaijani MoD informs in its press release that an Azerbaijani servicemen died as a result of the shootings from the Armenian side. The Defense Ministry of Armenia announces that the Armenian side did not take any action until the moment that the Azerbaijani side started to shoot in the direction of the Armenian border guards.
As a result of the intensive shooting caused by another Azerbaijani provocation 3 Armenian servicemen received slight injuries. Their lives are not in danger.
The Ministry of Defense of the Republic of Armenia strongly condemns the provocation of the Azerbaijani armed forces, adding that the entire responsibility for the aggravation of the situation falls on the military-political leadership of Azerbaijan.