13 Հուլիսի, 2021 17:22
Հուլիսի 12-ին, ՀՀ ԶՈՒ ԳՇ վարչակազմակերպչական վարչության իրավաբանական ծառայությունը, գնդապետ Կ. Միրզոյանի ղեկավարությամբ, ԶՈՒ գլխավոր շտաբում կազմակերպել է ԶՈՒ իրավաբանների հավաք:
Կարևորելով 2020 թ. ռազմական գործողությունների ընթացքում ծագած իրավական խնդիրների լուծման ուղիների վերհանումը, ամփոփվել են զորա­միա­վորում­ների, ՌՈՒՀ-երի և կայազոր­ների իրավաբանների 2021 թ. առաջին կիսամյակի ընթացքում կա­տարված աշ­խատանքների արդյունքները: Ներկայացվել է նաև զին­ված ուժերում իրավա­կան աշխատանքների կատարելագործման տեսլականը:
Հավաքի շրջանակում մասնագիտական ստուգարքի միջոցով ստուգվել է ԶՈւ իրավաբանների գիտելիքների իմացությունը։

On July 12, the Legal Service of the Administrative-Organizational Department of the General Staff of the Armed Forces of the Republic of Armenia, under the leadership of colonel K. Mirzoyan, organized a meeting of the lawyers of the Armed Forces at the General Staff of the Armed Forces.
Indicating the importance of identifying ways to solve legal problems that arose during the hostilities of 2020, the results of the work of lawyers of military educational institutions and garrisons in the first quarter of 2021 were summed up. Results of the work done for the first half of the year. A vision of improving legal work in the Armed Forces was also presented.
Within the framework of the gathering, the knowledge of the lawyers of the Armed Forces was checked with the help of a professional test.