2 Հուլիսի, 2021 00:00Հուլիսի 2-ին ՊՆ վարչական համալիրում կայացել է արտերկրի ռազմաուսումնական հաստատությունների շրջանավարտների ծառայության վայրերի ընտրության վիճակահանությունը։
ՀՀ պաշտպանության նախարարի տեղակալ, վիճակահանության հանձնաժողովի նախագահ Արման Սարգսյանը ողջունել է շրջանավարտներին ու մաղթել խաղաղ և արգասաբեր ծառայություն։
Արման Սարգսյանը կարևորել է նորընծա սպաների՝ զինվորական մասնագիտության ընտրության որոշումը և վիճակահանության ավարտին խորհրդանշական սպայական դաշույններ հանձնել երիտասարդ սպաներին։

On July 2, in the administrative complex of the Ministry of Defense, a drawing was held to select places of service for graduates of foreign military educational institutions.
Deputy Minister of Defensce of the Republic of Armenia, Chairman of the Commission for Choosing a Place of Service Arman Sargsyan greeted the graduates and wished them a peaceful and fruitful service.
Arman Sargsyan outlined the importance of the decision of the newly appointed officers to choose a military profession, and at the end of the drawing handed over symbolic officer daggers to the young officers.