Այց ՊՆ կենտրոնական հավաքակայան
18 Հունիսի, 2021 17:192021թ. ամառային զորակոչի մեկնարկին ընդառաջ հունիսի 18-ին զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետի առաջին տեղակալ, գեներալ-մայոր Արշակ Կարապետյանն այցելել է ՊՆ կենտրոնական հավաքակայան։
Գեներալ-մայոր Արշակ Կարապետյանին ներկայացվել են ամառային զորակոչի նախապատրաստական աշխատանքները, ներգրավված ծառայությունների և ստորաբաժանումների պատրաստությունը, զորակոչիկների դիմավորման, ընդունման, ուսումնական զորամասերը համալրող հանձնաժողովի, վիճակահանության և բուժզննման սենյակներում ստեղծված պայմանները։
ԶՈՒ ԳՇ պետի առաջին տեղակալը ցուցումներ և հանձնարարականներ է տվել պատասխանատու ստորաբաժանումների և ծառայությունների ղեկավարներին, հորդորել անել առավելագույնը` աշխատանքային բոլոր օղակներում արդարության և թափանցիկության սկզբունքը խստագույնս պահպանելու և ամառային զորակոչը հավուր պատշաճի անցկացնելու նպատակով:

Visit to the Central gathering point of the Ministry of Defence
18 June, 2021 17:19Before the start of the summer conscription of 2021, on June 18, First Deputy Head of the General Staff of the Armed Forces, Major General Arshak Karapetyan visited the Central gathering point of the Ministry of Defence.
Major General Arshak Karapetyan got acquainted with the preparatory work for the summer conscription, the preparation of the services and subdivisions involved, the conditions created in the rooms for the reception of recruits, the commission for replenishing training military units, drawing of lots and medical examination.
The First Deputy Head of the General Staff of the Armed Forces gave instructions and directions to the heads of the responsible subdivisions and services, urged to do everything possible to strictly observe the principle of justice and transparency in all working circles and to conduct the summer conscription properly.