5 Հունիսի, 2021 16:37Հունիսի 5-ին ՀՀ ՊՆ Արմենակ Խանփերյանցի անվան ռազմական ավիացիոն համալսարանում տեղի է ունեցել 2020-2021 ուսումնական տարվա շրջանավարտների ավարտական հանդիսավոր արարողությունը:
Բակալավրի կրթական ծրագրով ուսուցում ստացած կուրսանտներն ու մեկամյա սպայական դասընթացների ունկնդիրները հրաժեշտ են տվել համալսարանի դրոշին ու երդվել անձնվիրաբար ծառայել հայրենիքին: Շրջանավարտներին հանձնվել են ավարտական փաստաթղթերն ու խորհրդանշական սպայական դաշույնները:
Ռազմաուսումնական հաստատությունն ավարտելու կապակցությամբ ապագա սպաներին շնորհավորել և անվտանգ ծառայություն են մաղթել ԶՈՒ պատրաստության գլխավոր վարչության պետ-ԶՈՒ ԳՇ պետի տեղակալ, գեներալ-լեյտենանտ Անդրանիկ Մակարյանն ու Ռազմական ավիացիոն համալսարանի պետ, գեներալ-մայոր Դանիել Բալայանը:

On June 5, a solemn graduation ceremony of graduates of the 2020-2021 academic year was held at the Armenak Khanferyants Military Aviation University of the Ministry of Defence of the Republic of Armenia.
The цadets trained under the bachelor's degree program and students of the one-year officer training program said goodbye to the university flag and vowed to serve the homeland selflessly. The graduates were handed graduation documents and symbolic officer daggers.
On the occasion of graduation from the military educational institution, the head of the Department of military preparedness of the RA Armed Forces - Deputy Chief of Armed Forces General Staff, Lieutenant General Andranik Makaryan and Head of the Military Aviation University, Major General Daniel Balayan congratulated the future officers and wished them safe service.