4 Հունիսի, 2021 19:42Հունիսի 4-ին 2-րդ զորամիավորումում անցկացվել է հավաք-խորհրդակցություն ենթակա զորամասերի հրամանատարների տեղակալների և գումարտակների հրամանատարների մասնակցությամբ:
Զորամիավորման հրամանատար, գեներալ-մայոր Ա. Հարությունյանի ղեկավարությամբ անցկացված խորհրդակցության ընթացքում ներկայացվել է մարտական պատրաստության, մարտական հերթապահության կազմակերպման, թիկունքային ապահովման և անձնակազմի բարոյահոգեբանական ապահովման վիճակը, քննարկվել են առկա խնդիրներն ու դրանց լուծման հնարավոր ուղիները։

4 June, 2021 19:42On June 4, a gathering-consultation was held in the 2nd army corps with the participation of the deputy commanders of the subordinate military units and the commanders of the battalions.
During the consultation, chaired by the commander of the army corps, Major General A. Harutyunyan, the state of combat readiness, the organization of combat duty, the state of rear support and moral-psychological support of personnel were presented, the existing problems and possible solutions were discussed.