Վաղարշակ Հարությունյանն ու Սերգեյ Շոյգուն քննարկել են հայ-ադրբեջանական սահմանային լարվածության խնդիրը
31 Մայիսի, 2021Մայիսի 31-ին կայացել է Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարի պաշտոնակատար Վաղարշակ Հարությունյանի հեռախոսազրույցը Ռուսաստանի Դաշնության պաշտպանության նախարար, բանակի գեներալ Սերգեյ Շոյգուի հետ։ Ռազմավարական դաշնակից երկու երկրների պաշտպանական գերատեսչությունների ղեկավարները քննարկել են հայ-ադրբեջանական սահմանին ստեղծված իրադրությունը և դրա հանգուցալուծման շուրջ նախորդ շաբաթ Մոսկվայում կայացած հանդիպման ընթացքում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների կատարման ճանապարհները։
Զրուցակիցներն անդրադարձել են նաև ՀՀ զինված ուժերում սկիզբ առած բարեփոխումների հիմնական ուղղություններին, Արցախի Հանրապետությունում ռուսական խաղաղապահ զորախմբի կողմից իրականացվող առաքելության ընթացքին, ինչպես նաև տարածաշրջանային անվտանգության հիմնախնդիրներին և դրանց դիմակայելու միասնական գործողություններին վերաբերող մի շարք հարցերի։

Vagharshak Harutyunyan and Sergey Shoigu discussed the issue of Armenian-Azerbaijani border tension
31 May, 2021 13:16On May 31, the acting Minister of Defence of the Republic of Armenia Vagharshak Harutyunyan had a telephone conversation with the Minister of Defencse of the Russian Federation, General of the Army Sergey Shoigu. The defence ministers of the two strategic allies discussed the situation on the Armenian-Azerbaijani border and the ways to implement the agreements reached during a meeting in Moscow last week.
The interlocutors also touched upon the main directions of the reforms initiated in the RA Armed Forces, the course of the mission carried out by the Russian peacekeeping contingent in the Artsakh Republic, as well as regional security issues and a number of issues related to joint actions to counter them.