26 Մայիսի, 2021 14:42
Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը հաղորդագրություն է տարածել, որում Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերին մեղադրում է մայիսի 24-ից 26-ը Ադրբեջանի Հանրապետության զինված ուժերի մարտական դիրքերը գնդակոծելու համար։
Ակնհայտ է, որ այդ հաղորդագրությունը վերջին օրերին Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքների հանդեպ իրականացված սադրանքները և մայիսի 25-ին Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերի պայմանագրային զինծառայող, կրտսեր սերժանտ Գևորգ Խուրշուդյանի սպանության փաստերը կոծկելու հերթական, խղճուկ փորձն է։
Ընդ որում, հատկանշական է, որ ըստ հաղորդագրության, հայկական կողմն արդեն երեք օր է, ինչ գնդակոծում է ադրբեջանական դիրքերը, սակայն Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը միայն այսօր է որոշում կայացրել խոսել այդ մասին։
Հաղորդագրության մեջ նշվում էր, թե ադրբեջանական դիրքերը գնդակոծվել են նաև Արցախում, Շուշիի ուղղությամբ։ Արցախի Հանրապետությունում խաղաղապահ առաքելություն իրականացնող ՌԴ զորախմբի հրամանատարությունից ՀՀ պաշտպանության նախարարությանը հայտնել են, որ այդ ուղղությամբ կրակոցներ նույնպես չեն եղել։ Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարությունը հայտարարում է, որ զինված ուժերը, նշված օրերին, Ադրբեջանի Հանրապետության ուղղությամբ որևէ կրակոց չի արձակել։
Հայաստանի պաշտպանական գերատեսչությունը վերստին շեշտում է, որ բացարձակ անթույլատրելի են Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքների հանդեպ ադրբեջանական ոտնձգությունները և պահանջում անհապաղ լքել ՀՀ տարածքը, հակառակ պարագայում իրավունք վերապահելով խնդիրը լուծել ցանկացած, այդ թվում նաև ուժի կիրառման տարբերակով։

26 May, 2021 14:42It is obvious that this message is another, miserable attempt to hide the facts of provocations carried out against the sovereign territories of the Republic of Armenia in recent days, as well as the fact of the murder of a serviceman of the RA Armed Forces, Junior Sergeant Gevorg Khurshudyan on May 25th.
Moreover, it is noteworthy that according to the report, the Armenian side has been firing on the Azerbaijani positions for three days already, but the Ministry of Defence of Azerbaijan has made a decision to speak about it only today.
It was mentioned in the message that the Azerbaijani positions also came under fire in Artsakh and in the direction of Shushi. The command of the Russian military group carrying out a peacekeeping mission in the Artsakh Republic informed the RA Ministry of Defence that no shots were fired in that direction either. The Ministry of Defence of the Republic of Armenia announces that the Armenian Armed Forces did not a single bullet was fired in the direction of the Republic of Azerbaijan on the mentioned days.
The Ministry of Defence of Armenia once again emphasizes that Azerbaijan's encroachments on the sovereign territories of the Republic of Armenia are absolutely unacceptable and demands to immediately leave the territory of the Republic of Armenia, otherwise it reserves the right to resolve the issue by any means, including force.