20 Մայիսի, 2021 17:02Մայիսի 20-ին միջադեպ է գրանցվել Գեղարքունիքի մարզի սահմանային հատվածում Հայաստանի Հանրապետության տարածքը հատած ադրբեջանցի զինվորականների մասնակցությամբ։ Ժամը 15.00-ի սահմաններում մի քանի տասնյակ կրակոց է արձակվել, ենթադրաբար՝ օդ, ինչից հետո հայկական ստորաբաժանումները նախազգուշացնող կրակ են բացել։
Ադրբեջանցի զինվորականների հրամանատարը կապ է հաստատել հայկական ստորաբաժանման հրամանատարի հետ, խնդրել դադարեցնել կրակը, ներողություն խնդրել և հայտնել, որ կրակոցները պատահականության արդյունք են։
Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերը նախազգուշացնում է, որ նմանօրինակ միջադեպերի կրկնությունը կդիտարկվի որպես առճակատման գնալու միտումնավոր փորձ և կհանգեցնի հայկական կողմի համապատասխան գործողություններին։

20 May, 2021 17:02On May 20, an incident was registered in the border part of Gegharkunik region with the participation of Azerbaijani soldiers who crossed the territory of the Republic of Armenia. At around 15:00, several dozen shots were fired, presumably in the air, after which the Armenian subdivisions opened warning fire.
The commander of the Azerbaijani military contacted the commander of the Armenian subdivisions, asked him to stop the fire, apologized and said that the shooting was accidental.
The Armed Forces of the Republic of Armenia warns that the recurrence of such incidents will be considered as a deliberate attempt to go to confrontation and will lead to the relevant actions of the Armenian side.