20 Մայիսի, 2021 17:02Մայիսի 20-ին միջադեպ է գրանցվել Գեղարքունիքի մարզի սահմանային հատվածում Հայաստանի Հանրապետության տարածքը հատած ադրբեջանցի զինվորականների մասնակցությամբ։ Ժամը 15.00-ի սահմաններում մի քանի տասնյակ կրակոց է արձակվել, ենթադրաբար՝ օդ, ինչից հետո հայկական ստորաբաժանումները նախազգուշացնող կրակ են բացել։
Ադրբեջանցի զինվորականների հրամանատարը կապ է հաստատել հայկական ստորաբաժանման հրամանատարի հետ, խնդրել դադարեցնել կրակը, ներողություն խնդրել և հայտնել, որ կրակոցները պատահականության արդյունք են։
Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերը նախազգուշացնում է, որ նմանօրինակ միջադեպերի կրկնությունը կդիտարկվի որպես առճակատման գնալու միտումնավոր փորձ և կհանգեցնի հայկական կողմի համապատասխան գործողություններին։

20 Мая, 2021 17:0220 мая на пограничном участке Гегаркуникской области был зарегистрирован инцидент с участием азербайджанских военнослужащих, пересекших территорию Республики Армения. Около 15:00 было произведено несколько десятков выстрелов, предположительно в воздух, после чего армянские подразделения открыли предупредительный огонь.
Командир азербайджанских военнослужащих связался с командиром армянского подразделения, попросил его прекратить огонь, извинился и сообщил, что выстрелы были случайными.
Вооруженные силы Республики Армения предупреждают, что повторение подобных инцидентов будет рассматриваться как умышленная попытка перейти к конфронтации, что приведет к соответствующим действиям армянской стороны.