Շարունակվում է ՀՀ պաշտպանության նախարարի գլխավորած պատվիրակության այցը Ֆրանսիա
9 Փետրվարի, 2010 00:00Փետրվարի 9-ին Փարիզում ՀՀ պաշտպանության նախարարը հանդիպել է Ֆրանսիայի առաջատար գիտահետազոտական կենտրոններից մեկի` Ռազմավարական հետազոտությունների հիմնադրամ-ինստիտուտի տնօրեն Կամիլ Գրանին: Առանձնազրույցից հետո Ս. Օհանյանը Ֆրանսիայի ԱԳՆ, ՊՆ, գիտնականների, լրագրողների և զինվորականների ներկայացուցիչների հետ հանդիպման ընթացքում հանգամանորեն ներկայացրել է Հարավային Կովկասում ՀՀ պաշտպանական քաղաքականության սկզբունքները, առաջնահերթությունները, անվտանգության միջավայրի ազդեցությունը, միջազգային ռազմական համագործակցության հիմնական ուղղությունները և ՀՀ ՊՆ դիքորոշումը տարածաշրջանի տարբեր գործընթացների վերաբերյալ, պատասխանել է ներկաների հարցերին:
Նույն օրը հայկական պատվիրակությունը մեկնել է Մուրմելոնի ռազմական վարժանքի կենտրոն, հանդիպել է կենտրոնի ղեկավարության և ավագ հրահանգիչների հետ: 1856թ.-ին հիմնադրված կենտրոնը առանցքային դեր ունի Ֆրանսիայի հետևակային, հրաձգային և մոտորահրաձգային, ցամաքային այլ զորատեսակների մասնագետների ուսուցման և վարժանքի գործում: Հայկական պատվիրակության համար կենտրոնում կազմակերպվել է վարժանք, ցուցադրվել են կրտսեր հրամանատարական կազմի ղեկավարման հմտությունները զարգացնելու գործնական ուսումնական մեթոդները:
Փետրվարի 9-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Ս.Օհանյանը հանդիպում է ունեցել նաև Ֆրանսիայի ԶՈՒ ԳՇ պետ, բանակի գեներալ Ժան-Լուի Ժորժելինի հետ: Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող հարցեր, երկկողմ համագործակցության ծրագրերը և դրանց զարգացման հեռանկարները:

The Visit of the Delegation Headed by the RA Minister of Defence to France Continues
9 February, 2010 00:00On the 9th of February, 2010 the RA Minister of Defence met the principal of one of the advanced science-research centers in France – Fund-Institute for Military Research – Kamil Gran. After their talk, in a meeting with representatives from French MoD, scientists, journalists and militants, Seyran Ohanyan thoroughly talked about the principles, priorities, the influence of the defence surrounding and the main directions of the international military cooperation of the defence policy of the RA MoD in South Caucasus, and the position of the RA MoD regarding different activities in the region. The Minister also answered some questions.
On the same day the Armenian delegation left for the military training centre of Murmelon. They met the managers of the centre and the senior instructors. The centre which was founded in 1856 plays a core role in the training and exercising of specialists of the French infantry, motor-infantry, land and other arms of the service. For the Armenian delegation training was organized in the centre to demonstrate the practical educational methods of developing the commanding skills of the junior commander staff.
On the 9th of February the RA Minister of Defence Seyran Ohanyan also met the Chief of the French AF GS, Army-General Jan-Lui Jorjelin. Matters of mutual interest, the programs of bilateral cooperation and the prospects of their development were discussed during the meeting.