Վաղարշակ Հարությունյանն ընդունել է Հայաստանում Ղազախստանի դեսպանին
19 Մայիսի, 2021 20:47Վաղարշակ Հարությունյանը շնորհավորել է Բոլատ Իմանբաևին դիվանագիտական առաքելության ղեկավարի պաշտոնն ստանձնելու կապակցությամբ, մաղթել հաջողություն պատասխանատու պաշտոնում: ՀՀ պաշտպանության նախարարի պաշտոնակատարը վստահություն է հայտնել, որ դեսպանի ակտիվ և արդյունավետ աշխատանքը կնպաստի հայ-ղազախական միջպետական հարաբերությունների և քաղաքական երկխոսության ամրապնդմանը:
Վաղարշակ Հարությունյանը տեղեկացրել է Բոլատ Իմանբաևին տարածաշրջանում տիրող իրադրության և ադրբեջանական ուժերի կողմից ՀՀ ինքնիշխան տարածք ներխուժման արդյունքում ստեղծված իրավիճակի մասին, ներկայացրել վերջին օրերի զարգացումները: Զրուցակիցները կարևորել են իրավիճակի հանգուցալուծման ուղղությամբ ՀԱՊԿ շրջանակում գործադրվող ջանքերը, կարծիքներ փոխանակել միջազգային և տարածաշրջանային անվտանգության այլ խնդիրների շուրջ:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են պաշտպանության ոլորտում հայ-ղազախական համագործակցության հարցեր և փոխգործակցության հետագա զարգացման ուղիները, ինչպես նաև բազմակողմ ձևաչափով պլանավորված միջոցառումների կատարման ընթացքը:

Vagharshak Harutyunyan received the Ambassador of Kazakhstan to Armenia
19 May, 2021 20:47Vagharshak Harutyunyan congratulated Bolat Imanbayev on assuming the post of head of the diplomatic mission and wished him success in his responsible post. The Acting Minister of Defence of the Republic of Armenia expressed confidence that the active and effective work of the ambassador will contribute to the strengthening of the Armenian-Kazakh interstate relations and political dialogue.
Vagharshak Harutyunyan informed Bolat Imanbayev about the situation in the region, the situation created as a result of the invasion of the Azerbaijani forces into the sovereign territory of the Republic of Armenia, and presented the developments of the last days. The interlocutors outlined the importance of the efforts undertaken within the framework of the CSTO to resolve the situation, exchanged views on other issues of international and regional security.
During the meeting, issues of Armenian-Kazakh cooperation in the field of defence, ways of further development of cooperation, as well as the process of implementation of the events planned in multilateral format were discussed.