13 Մայիսի, 2021 17:35Մայիսի 13-ին ադրբեջանական զինված ուժերը, կրկին՝ «սահմանների ճշգրտման» հիմնավորմամբ, հերթական սադրանքն է իրականացրել Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ՝ փորձելով դիրքային առաջխաղացում ապահովել Վարդենիսի և Սիսիանի սահմանային հատվածներում։ Երկու դեպքում էլ ՀՀ զինված ուժերի գործողությունների արդյունքում առաջխաղացումը կասեցվել է, ադրբեջանական կողմին պահանջ է ներկայացվել տարածքն անհապաղ լքելու և իրենց ելման դիրքեր վերադառնալու վերաբերյալ։
ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը որպես բացահայտ սադրանք է որակում Ադրբեջանի կողմից մայիսի 12-ից ձեռնարկված այս գործողությունները և, անկանխատեսելի զարգացումներից խուսափելու համար, այդ երկրի զինված ուժերից պահանջում անհապաղ վերադառնալ ելման դիրքեր և ձեռնպահ մնալ Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ ոտնձգություններից։

13 Мая, 2021 17:3513 мая вооруженные силы Азербайджана, опять же под предлогом «корректировки границ», осуществили очередную провокацию против суверенной территории Республики Армения, пытаясь обеспечить позиционное продвижение в приграничных районах Варденис и Сисиан. В обоих случаях в результате действий Вооруженных сил РА продвижение было остановлено, азербайджанской стороне предъявлено требование немедленно покинуть территорию и вернуться на исходные позиции.
Министерство обороны Республики Армения характеризует действия, предпринятые Азербайджаном с 12 мая, как открытую провокацию, и во избежание непредсказуемого развития событий, требует от вооруженных сил этой страны немедленно вернуться на исходные позиции и воздержаться от посягательств на суверенную территорию Республики Армения.