13 Մայիսի, 2021 17:35Մայիսի 13-ին ադրբեջանական զինված ուժերը, կրկին՝ «սահմանների ճշգրտման» հիմնավորմամբ, հերթական սադրանքն է իրականացրել Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ՝ փորձելով դիրքային առաջխաղացում ապահովել Վարդենիսի և Սիսիանի սահմանային հատվածներում։ Երկու դեպքում էլ ՀՀ զինված ուժերի գործողությունների արդյունքում առաջխաղացումը կասեցվել է, ադրբեջանական կողմին պահանջ է ներկայացվել տարածքն անհապաղ լքելու և իրենց ելման դիրքեր վերադառնալու վերաբերյալ։
ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը որպես բացահայտ սադրանք է որակում Ադրբեջանի կողմից մայիսի 12-ից ձեռնարկված այս գործողությունները և, անկանխատեսելի զարգացումներից խուսափելու համար, այդ երկրի զինված ուժերից պահանջում անհապաղ վերադառնալ ելման դիրքեր և ձեռնպահ մնալ Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ ոտնձգություններից։

13 May, 2021On May 13, the Azerbaijani Armed Forces, again under the pretext of "border adjustment", carried out another provocation against the sovereign territory of the Republic of Armenia, trying to ensure positional advance in the border areas of Vardenis and Sisian. In both cases, as a result of the actions of the RA Armed Forces, the advance was stopped, the Azerbaijani side was required to leave the territory immediately and return to their starting positions.
The Ministry of Defence of the Republic of Armenia describes these actions taken by Azerbaijan since May 12 as an open provocation and in order to avoid unpredictable developments, it demands from the armed forces of that country to return to their starting positions immediately, to refrain from encroachments on the sovereign territory of the Republic of Armenia.