10 Մայիսի, 2021 19:16
Մայիսի 9-ին զինված ուժերի զորամիավորումներում և զորամասերում անցկացվել են Հայրենական մեծ պատերազմում զոհված հերոսների հիշատակին նվիրված միջոցառումներ։
Կատարվել է հոգեհանգստյան կարգ, զորամասերի հրամանատարական կազմը և զինծառայողները, տեղական ինքնակառավարման մարմինների և ուժային կառույցների ներկայացուցիչներն ու հոգևորականները ծաղիկներ են խոնարհել Մեծ հայրենականի հերոսների հիշատակը հավերժացնող կոթողներին։
Հաղթանակի և խաղաղության տոնի առթիվ խաղաղապահ բրիգադի՝ Կոսովոյում առաքելություն իրականացնող զորախումբը ևս կազմակերպել է Հայրենական մեծ պատերազմի հերոսների հիշատակին նվիրված միջոցառում։

On May 9, events dedicated to the memory of the heroes killed in the Great Patriotic War were held in the army corps and military units of the Armed Forces.
A memorial service was held, the command staff and the servicemen of the military units, the representatives of the local self-government bodies and the power structures, the clergymen laid flowers at the monuments perpetuating the memory of the heroes of the Great Patriotic War.
On the occasion of the Victory Day, the peacekeeping brigade, which is carrying out a mission in Kosovo, also organized an event dedicated to the memory of the heroes of the Great Patriotic War.