ՀՀ պաշտպանության նախարարն ընդունել է Կանադայի դեսպանին
26 Ապրիլի, 2021 18:27Ապրիլի 26-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Վաղարշակ Հարությունյանն ընդունել է ՀՀ-ում Կանադայի արտակարգ և լիազոր դեսպան, տիկին Էլիսոն Մարի Լե Քլերին (նստավայրը` ք.Մոսկվա) և դեսպանության ռազմական կցորդ, գնդապետ Քրեյգ Ֆոուլերին (նստավայրը` ք.Մոսկվա):
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են տարածաշրջանային անվտանգությանն առնչվող հարցեր: Պաշտպանության նախարարը մանրամասներ է ներկայացրել Արցախի դեմ սանձազերված ռազմական գործողությունների և դրանց ավարտից հետո ստեղծված իրավիճակի վերաբերյալ, նշել տարածաշրջանում առաջացած նոր անվտանգային սպառնալիքները:
Տիկին դեսպանը տեղեկացրել է, որ Կանադայում լրջորեն ուսումնասիրում են ԱԹՍ-ներ արտադրող թուրքական ընկերություններին կանադական սարքավորումներ վաճառելու սահմանափակումների հետ կապված խնդիրը՝ ապագայում նման դեպքերի բացառման համար:

The RA Minister of Defence received the Ambassador of Canada
26 April, 2021 18:27On April 26, the Minister of Defence of the Republic of Armenia Vagharshak Harutyunyan received the ambassador extraordinary and plenipotentiary of Canada to the Republic of Armenia, Mrs. Alison Marie Le Claire (residence in Moscow), military attaché of the embassy, colonel Craig Fowler (residence in Moscow).
Issues related to regional security were discussed during the meeting. The Minister of Defence presented detailed information on the military actions unleashed against Artsakh and the situation after their completion, noted new security threats in the region.
The ambassador informed that Canada is seriously considering the issue of restrictions on the sale of Canadian equipment to Turkish companies producing UAV in order to exclude such cases in the future.