ՀՀ պաշտպանության նախարարն ընդունել է Կանադայի դեսպանին
26 Ապրիլի, 2021 18:27Ապրիլի 26-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Վաղարշակ Հարությունյանն ընդունել է ՀՀ-ում Կանադայի արտակարգ և լիազոր դեսպան, տիկին Էլիսոն Մարի Լե Քլերին (նստավայրը` ք.Մոսկվա) և դեսպանության ռազմական կցորդ, գնդապետ Քրեյգ Ֆոուլերին (նստավայրը` ք.Մոսկվա):
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են տարածաշրջանային անվտանգությանն առնչվող հարցեր: Պաշտպանության նախարարը մանրամասներ է ներկայացրել Արցախի դեմ սանձազերված ռազմական գործողությունների և դրանց ավարտից հետո ստեղծված իրավիճակի վերաբերյալ, նշել տարածաշրջանում առաջացած նոր անվտանգային սպառնալիքները:
Տիկին դեսպանը տեղեկացրել է, որ Կանադայում լրջորեն ուսումնասիրում են ԱԹՍ-ներ արտադրող թուրքական ընկերություններին կանադական սարքավորումներ վաճառելու սահմանափակումների հետ կապված խնդիրը՝ ապագայում նման դեպքերի բացառման համար:

Министр обороны РА принял посла Канады
26 Апреля, 2021 18:2726 апреля Министр обороны РА Вагаршак Арутюнян принял чрезвычайного и полномочного посла Канады в Республике Армения, госпожу Элисон Мари Ле Клер (резиденция г. Москва) и военного атташе посольства, полковника Крейга Фаулера (резиденция г. Москва).
В ходе встречи обсуждались вопросы региональной безопасности. Министр обороны представил подробную информацию о военных действиях, развязанных против Арцаха, и ситуации после их завершения, отметил новые угрозы безопасности в регионе.
Госпожа посол проинформировала, что Канада серьезно рассматривает вопрос, связанный с ограничениями на продажу канадского оборудования турецким компаниям, производящим БПЛА, чтобы исключить такие случаи в будущем.