ՀՀ ԶՈւ գլխավոր շտաբի պետը մասնակցել է ՀԱՊԿ ռազմական կոմիտեի նիստին
14 Ապրիլի, 2021 19:32Նիստի ընթացքում քննարկվել են արևելաեվրոպական, կովկասյան և կենտրոնասիական տարածաշրջաններում ռազմական անվտանգությանն ուղղված մարտահրավերներն ու սպառնալիքները։ Հաստատվել է ՀԱՊԿ անդամ պետությունների գլխավոր շտաբերի միասնական տեսլականն այդ սպառնալիքների չեզոքացման հարցում։
ՀԱՊԿ միացյալ շտաբի պետ, գեներալ-գնդապետ Անատոլի Սիդորովը տեղեկացրել է, որ «Մարտական եղբայրություն 2021» օպերատիվ-մարտավարական զորավարժության շրջանակում նախատեսված է անցկացնել 4 համատեղ զորավարժություն, որոնք կընդգրկեն հավաքական անվտանգության կենտրոնասիական տարածաշրջանը:
Ամփոփելով նիստի արդյունքները, ՀԱՊԿ ռազմական կոմիտեի նախագահ, ՌԴ ԶՈւ ԳՇ պետ-պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ, բանակի գեներալ Վալերի Գերասիմովը, նշել է, որ հստակեցվել են ՀԱՊԿ ռազմական բաղադրիչի կատարելագործմանն ուղղված հետագա քայլերը, հույս հայտնել, որ Ռազմական կոմիտեի նիստում կայացված որոշումները կնպաստեն ՀԱՊԿ անդամ պետություններում կայունության հաստատմանն ու պահպանմանը։

The Head of the General Staff of the RA Armed Forces participated in the sitting of the CSTO Military Committee
14 April, 2021 19:32Challenges and threats to military security in the Eastern European, Caucasus and Central Asian regions were discussed during the sitting. The joint vision of the General Staffs of the CSTO member states on the issue of neutralizing these threats was confirmed.
The head of the CSTO Joint Staff, Colonel-General Anatoly Sidorov, said that within the framework of the "Combat Brotherhood 2021" operative-tactical military exercise, 4 joint military exercises will be held, which will cover the Central Asian region of collective security.
Summing up the results of the sitting, Chairman of the CSTO Military Committee, Head of the General Staff of the RF Armed Forces - First Deputy Minister of Defence of the RF Armed Forces, Army General Valery Gerasimov noted that further steps to improve the CSTO military component were clarified, expressing hope that the decisions made at the sitting of the CSTO Military Committee would contribute to establishing and maintaining stability in CSTO member countries.