ՀՀ ԶՈւ գլխավոր շտաբի պետը մասնակցել է ՀԱՊԿ ռազմական կոմիտեի նիստին
14 Ապրիլի, 2021 19:32Նիստի ընթացքում քննարկվել են արևելաեվրոպական, կովկասյան և կենտրոնասիական տարածաշրջաններում ռազմական անվտանգությանն ուղղված մարտահրավերներն ու սպառնալիքները։ Հաստատվել է ՀԱՊԿ անդամ պետությունների գլխավոր շտաբերի միասնական տեսլականն այդ սպառնալիքների չեզոքացման հարցում։
ՀԱՊԿ միացյալ շտաբի պետ, գեներալ-գնդապետ Անատոլի Սիդորովը տեղեկացրել է, որ «Մարտական եղբայրություն 2021» օպերատիվ-մարտավարական զորավարժության շրջանակում նախատեսված է անցկացնել 4 համատեղ զորավարժություն, որոնք կընդգրկեն հավաքական անվտանգության կենտրոնասիական տարածաշրջանը:
Ամփոփելով նիստի արդյունքները, ՀԱՊԿ ռազմական կոմիտեի նախագահ, ՌԴ ԶՈւ ԳՇ պետ-պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ, բանակի գեներալ Վալերի Գերասիմովը, նշել է, որ հստակեցվել են ՀԱՊԿ ռազմական բաղադրիչի կատարելագործմանն ուղղված հետագա քայլերը, հույս հայտնել, որ Ռազմական կոմիտեի նիստում կայացված որոշումները կնպաստեն ՀԱՊԿ անդամ պետություններում կայունության հաստատմանն ու պահպանմանը։

Начальник Генерального штаба ВС РА принял участие в заседании военного комитета ОДКБ
14 Апреля, 2021 19:32В ходе заседания обсуждались вызовы и угрозы военной безопасности в восточно-европейском, кавказском и центральноазиатском регионах. Подтверждено совместное видение Генеральных штабов стран-участниц ОДКБ в вопросе нейтрализации этих угроз.
Глава Объединенного штаба ОДКБ, генерал-полковник Анатолий Сидоров сообщил, что в рамках оперативно-тактического учения «Боевое братство-2021» пройдут 4 совместных военных учения, которые охватят центральноазиатский регион коллективной безопасности.
Подводя итоги заседания, председатель Военного комитета ОДКБ, начальник ГШ ВС РФ - первый заместитель министра обороны ВС РФ, генерал армии Валерий Герасимов отметил, что уточнены дальнейшие шаги по совершенствованию военной составляющей ОДКБ, выразив надежду, что принятые на заседании Военного комитета ОДКБ решения будут способствовать установлению и поддержанию стабильности в странах-членах ОДКБ.