Պաշտոնական այցով Հայաստանում է Իրաքի պաշտպանության նախարարի գլխավորած պատվիրակությունը
25 Մարտի, 2021 13:42Մարտի 25-ին ՀՀ պաշտպանության նախարարությունում տեղի ունեցած դիմավորման պաշտոնական արարողությունից հետո կայացել է Հայաստանի Հանրապետության և Իրաքի Հանրապետության պաշտպանության նախարարների առանձնազրույցը, որին հաջորդել է պատվիրակությունների կազմով հանդիպումը։
Զրուցակիցները քննարկել են պաշտպանության բնագավառում Հայաստանի և Իրաքի երկկողմ համագործակցության հեռանկարները, կարևորել փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող մի շարք ոլորտներում փոխգործակցության հնարավորությունները` փորձի փոխանակում, կանոնավոր ռազմաքաղաքական խորհրդակցություններ, ռազմատեխնիկական համագործակցություն։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են նաև տարածաշրջանային անվտանգության խնդիրներին առնչվող հարցեր: ՀՀ պաշտպանության նախարար Վաղարշակ Հարությունյանը ներկայացրել է ռազմական գործողությունների արդյունքում ստեղծված իրավիճակը և դրանց դադարեցումից հետո ձեռք բերված պայմանավորվածությունների կատարման ընթացքը:
ՀՀ պաշտպանության նախարար Վաղարշակ Հարությունյանը և Իրաքի Հանրապետության պաշտպանության նախարար Ջումաա Ինադ Սաադուն Խատտաբը ստորագրել են Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարության և Իրաքի Հանրապետության պաշտպանության նախարարության միջև պաշտպանության բնագավառում համագործակցության մասին մտադրությունների վերաբերյալ համաձայնություն, որով սահմանվել են փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող համագործակցության 13 ոլորտներ: Փաստաթղթով նախատեսվում է նաև նախապատրաստել և ստորագրել Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարության և Իրաքի Հանրապետության պաշտպանության նախարարության միջև պաշտպանության բնագավառում համագործակցության մասին փոխըմբռնման հուշագիր։
Իրաքի Հանրապետության պաշտպանության նախարարի գլխավորած պատվիրակությունը մարտի 25-ին այցելել է նաև Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր, հարգանքի տուրք մատուցել Հայոց ցեղասպանության սրբադասված նահատակների հիշատակին։

Делегация во главе с министром обороны Ирака находится с официальным визитом в Армении
25 Марта, 2021 13:42После официальной церемонии встречи, состоявшейся 25 марта в Министерстве обороны РА, состоялась личная беседа министров обороны Республики Армения и Республики Ирак, за которой последовала встреча делегаций в расширенном составе.
Собеседники обсудили перспективы двустороннего сотрудничества между Арменией и Ираком в области обороны, отметили возможности сотрудничества в ряде областей, представляющих взаимный интерес: обмен опытом, регулярные военно-политические консультации, военно-техническое сотрудничество.
В ходе встречи также обсуждались вопросы, касающиеся региональной безопасности. Министр обороны РА Вагаршак Арутюнян представил ситуацию, сложившуюся в результате боевых действий, процесс реализации договоренностей, достигнутых после их прекращения.
Министр обороны РА Вагаршак Арутюнян и министр обороны Республики Ирак Джумаа Инад Саадун Хаттаб подписали соглашение о намерениях сотрудничества в оборонной сфере между Министерством обороны Республики Армения и Министерством обороны Республики Ирак, которым определены 13 сфер сотрудничества, представляющих взаимный интерес.
Документ также предусматривает подготовку и подписание Меморандума о взаимопонимании между Министерством обороны Республики Армения и Министерством обороны Республики Ирак о сотрудничестве в области обороны.
25 марта делегация во главе с министром обороны Республики Ирак посетила также мемориал Цицернакаберд, отдала дань памяти канонизированным жертвам Геноцида армян.