Կայացել է Վաղարշակ Հարությունյանի և Վալերի Գերասիմովի հեռախոսազրույցը
24 Մարտի, 2021 10:08Մարտի 23-ի երեկոյան կայացել է ՀՀ պաշտպանության նախարար Վաղարշակ Հարությունյանի և ՌԴ ԶՈՒ ԳՇ պետ, բանակի գեներալ Վալերի Գերասիմովի հեռախոսազրույցը, որի ընթացքում քննարկվել են հայ-ռուսական ռազմական համագործակցությանն առնչվող, մասնավորապես՝ հայ-ռուսական համատեղ զորախմբերի միասնական գործողությունների, ինչպես նաև Սյունիքի անվտանգային խնդիրների լուծման հետ կապված մի շարք հարցեր։
Անդրադարձ է կատարվել հայկական զինված ուժերի արդիականացման և լայնածավալ բարեփոխումների ծրագրերին։ Վաղարշակ Հարությունյանն ու Վալերի Գերասիմովը պայմանավորվածություն են ձեռք բերել նշված հարցերի շուրջ առավել հանգամանալից քննարկումների նպատակով մոտ ժամանակներս ՌԴ բարձրաստիճան պատվիրակության Հայաստան այցի և բանակցությունների անցկացման վերաբերյալ։

24 March, 2021 10:08On the evening of March 23, RA Defence Minister Vagharshak Harutyunyan had a telephone conversation with the Head of the General Staff of the Russian Armed Forces, General of the Army Valery Gerasimov, during which issues related to the Armenian-Russian military cooperation, in particular, joint actions of the Armenian-Russian joint military groups, also a number of issues related to the solution of security issues in Syunik were discussed.
Reference was made to the programs of modernization and large-scale reform of the Armed Forces of Armenia. Vagharshak Harutyunyan and Valery Gerasimov agreed on the upcoming visit of a high-ranking delegation of the Russian Federation to Armenia in the near future for more detailed discussions on these issues and holding negotiations.