Կայացել է Վաղարշակ Հարությունյանի և Վալերի Գերասիմովի հեռախոսազրույցը
24 Մարտի, 2021 10:08Մարտի 23-ի երեկոյան կայացել է ՀՀ պաշտպանության նախարար Վաղարշակ Հարությունյանի և ՌԴ ԶՈՒ ԳՇ պետ, բանակի գեներալ Վալերի Գերասիմովի հեռախոսազրույցը, որի ընթացքում քննարկվել են հայ-ռուսական ռազմական համագործակցությանն առնչվող, մասնավորապես՝ հայ-ռուսական համատեղ զորախմբերի միասնական գործողությունների, ինչպես նաև Սյունիքի անվտանգային խնդիրների լուծման հետ կապված մի շարք հարցեր։
Անդրադարձ է կատարվել հայկական զինված ուժերի արդիականացման և լայնածավալ բարեփոխումների ծրագրերին։ Վաղարշակ Հարությունյանն ու Վալերի Գերասիմովը պայմանավորվածություն են ձեռք բերել նշված հարցերի շուրջ առավել հանգամանալից քննարկումների նպատակով մոտ ժամանակներս ՌԴ բարձրաստիճան պատվիրակության Հայաստան այցի և բանակցությունների անցկացման վերաբերյալ։

Состоялся телефонный разговор Вагаршака Арутюняна с Валерием Герасимовым
24 Марта, 2021 10:08Вечером 23 марта состоялся телефонный разговор министра обороны РА Вагаршака Арутюняна с начальником Генерального штаба Вооруженных сил РФ, генералом Армии Валерием Герасимовым, в ходе которого были обсуждены вопросы, касающиеся армяно-российского военного сотрудничества,в частности совместные действия армяно-российских совместных военных группировок, а также ряд вопросов, связанных с решением вопросов безопасности в Сюнике.
Стороны коснулись программ модернизации и широкомасштабного реформирования Вооруженных сил Армении. Вагаршак Арутюнян и Валерий Герасимов договорились о предстоящем визите в ближайшие сроки высокопоставленной делегации РФ в Армению для более подробных обсуждений по указанным вопросам и проведении переговоров.