Վաղարշակ Հարությունյանն ու Սերգեյ Շոյգուն քննարկել են երկկողմ համագործակցության հետ կապված հարցեր
23 Մարտի, 2021 15:32Մարտի 23-ին կայացել է Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարար Վաղարշակ Հարությունյանի և Ռուսաստանի Դաշնության պաշտպանության նախարար, բանակի գեներալ Սերգեյ Շոյգույի հեռախոսազրույցը։
Դաշնակից երկու երկրների պաշտպանական գերատեսչությունների ղեկավարները քննարկել են հայկական զինված ուժերում մեկնարկած լայնածավալ բարեփոխումների հիմնական ուղղությունները, հայ-ռուսական ռազմական համագործակցության, մասնավորապես՝ համատեղ զորախմբերի միասնական գործողությունների հետ կապված հարցեր, ինչպես նաև Լեռնային Ղարաբաղում ռուսական խաղաղապահ զորախմբի կողմից իրականացվող առաքելության ընթացքը։ Հեռախոսազրույցի ընթացքում հատուկ անդրադարձ է կատարվել Սյունիքում իրականացվող անվտանգության միջոցառումներին։
Վաղարշակ Հարությունյանն ու Սերգեյ Շոյգուն քննարկել են նաև տարածաշրջանի ռազմաքաղաքական իրադրությունը։

Вагаршак Арутюнян и Сергей Шойгу обсудили вопросы двустороннего сотрудничества
23 Марта, 2021 15:3223 марта состоялся телефонный разговор министра обороны РА Вагаршака Арутюняна с министром обороны Российской Федерации, генералом армии Сергеем Шойгу.
Руководители оборонных ведомств двух стран-союзников обсудили основные направления масштабных реформ в Вооруженных силах Армении, вопросы армяно-российского военного сотрудничества, в частности, вопросы, связанные с совместными операциями совместных военных групп, а также ход миссии, осуществляемой российскими миротворческими силами в Нагорном Карабахе. В телефонном разговоре особо говорилось о мерах безопасности, принятых в Сюнике.