Վաղարշակ Հարությունյանն ու Սերգեյ Շոյգուն քննարկել են երկկողմ համագործակցության հետ կապված հարցեր
23 Մարտի, 2021 15:32Մարտի 23-ին կայացել է Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարար Վաղարշակ Հարությունյանի և Ռուսաստանի Դաշնության պաշտպանության նախարար, բանակի գեներալ Սերգեյ Շոյգույի հեռախոսազրույցը։
Դաշնակից երկու երկրների պաշտպանական գերատեսչությունների ղեկավարները քննարկել են հայկական զինված ուժերում մեկնարկած լայնածավալ բարեփոխումների հիմնական ուղղությունները, հայ-ռուսական ռազմական համագործակցության, մասնավորապես՝ համատեղ զորախմբերի միասնական գործողությունների հետ կապված հարցեր, ինչպես նաև Լեռնային Ղարաբաղում ռուսական խաղաղապահ զորախմբի կողմից իրականացվող առաքելության ընթացքը։ Հեռախոսազրույցի ընթացքում հատուկ անդրադարձ է կատարվել Սյունիքում իրականացվող անվտանգության միջոցառումներին։
Վաղարշակ Հարությունյանն ու Սերգեյ Շոյգուն քննարկել են նաև տարածաշրջանի ռազմաքաղաքական իրադրությունը։

Vagharshak Harutyunyan and Sergey Shoigu discussed issues related to bilateral cooperation
23 March, 2021 15:32On March 23, the Minister of Defence of the Republic of Armenia Vagharshak Harutyunyan had a telephone conversation with the Minister of Defence of the Russian Federation, General of the Army Sergey Shoigu.
The heads of the defence departments of the two allied countries discussed the main directions of large-scale reforms in the Armenian Armed Forces, issues related to the Armenian-Russian military cooperation, in particular, the joint operations of joint military groups, as well as the course of the mission carried out by the Russian peacekeeping forces in Nagorno-Karabakh. During the telephone conversation, special reference was made to the security measures taken in Syunik.
Vagharshak Harutyunyan and Sergey Shoigu also discussed the military-political situation in the region.