ՀՀ պաշտպանության նախարարն այցելել է ԶՈւ զորամասեր
20 Մարտի, 2021 22:21Մարտի 20-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Վաղարշակ Հարությունյանը եղել է զինված ուժերի ինժեներասակրավորային, ինչպես նաև ռադիացիոն, քիմիական և կենսաբանական պաշտպանության զորամասերում:
Զորատեսակների հրամանատարները պաշտպանական գերատեսչության ղեկավարին են ներկայացրել զորամասերի ենթակառուցվածքները, իրականացվող աշխատանքները, զորանոցային և ուսումնական պայմանները: Զեկուցվել են զորամասերի մարտական խնդիրներն և զարգացման ծրագրերը:
ՀՀ պաշտպանության նախարարը նշել է, որ առաջիկայում նախատեսված են զորամասերի ենթակա անձնակազմի ուսումնամասնագիտական գործունեության պայմանների բարելավման համալիր միջոցառումներ և հավաստիացրել, որ բարեփոխումների փաթեթում որպես առաջնահերթություն սահմանված է նաև ուսումնական հնարավորությունների ընդլայնումը:

The RA Minister of Defence visited military units of the Armed Forces
20 March, 2021 22:21On March 20, the Minister of Defence of the Republic of Armenia Vagharshak Harutyunyan visited the engineering-sapper military units of the armed forces, as well as the military units of radiation, chemical and biological protection of the armed forces.
The commanders of the combat arms presented to the head of the defence department the infrastructure of the military units, the works carried out, the barracks анд training conditions. The combat missions and development programs of the military units were reported.
The RA Minister of Defence noted that in the near future complex measures are envisaged to improve the conditions of educational and professional activities of the personnel of subordinate military units and assured that the expansion of educational opportunities is defined as a priority in the reform package.