11 Մարտի, 2021 18:35Մարտի 11-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Վաղարշակ Հարությունյանն ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Ֆան Յունին:
Հանդիպմանը մասնակցել է նաև ՀՀ-ում ՉԺՀ դեսպանության պաշտպանական հարցերով ռազմական կցորդ, ավագ գնդապետ Սուն Ցզիլունը:
Զրուցակիցները բարձր են գնահատել հայ-չինական փոխգործակցությունը քաղաքական, տնտեսական, հումանիտար, կրթական և այլ ոլորտներում, ինչպես նաև սերտ համագործակցությունը պաշտպանական բնագավառում: Քննարկվել են համատեղ գործունեության հետագա զարգացման ուղիները և նախատեսվող միջոցառումները, կարծիքներ են փոխանակվել միջազգային և տարածաշրջանային անվտանգության խնդիրների շուրջ:
ՀՀ պաշտպանության նախարարը վստահություն է հայտնել, որ նորանշանակ դեսպանի ակտիվ և արդյունավետ աշխատանքի շնորհիվ հայ-չինական միջպետական հարաբերություններն ու քաղաքական երկխոսությունն էլ ավելի կամրապնդվեն ու կստանան նոր որակ:

Meeting in the administrative complex of the RA Ministry of Defense
11 March, 2021 18:35On March 11, the Minister of Defense of the Republic of Armenia Vagharshak Harutyunyan received the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the People's Republic of China to the Republic of Armenia Fan Yun.
The meeting was also attended by the Military Attaché for Defense of the Chinese Embassy in Armenia, Senior Colonel Sun Jilun.
The interlocutors highly appreciated the Armenian-Chinese cooperation in political, economic, humanitarian, educational and other spheres, as well as the close cooperation in the defense sphere. The ways of further development of the joint and planned activities were discussed, opinions were exchanged on international and regional security issues.
The RA Minister of Defense expressed confidence that due to the active, effective work of the newly appointed Ambassador, the Armenian-Chinese interstate relations and political dialogue will be further strengthened and will get a new quality.