9 Փետրվարի, 2021 19:41Փետրվարի 8-ին, ժամը 12.40-ի սահմաններում, ՀՀ հյուսիսարևելյան ուղղությամբ տեղակայված զորամասերից մեկի պահպանության տեղամասում հանկարծամահ է եղել պայմանագրային զինծառայող, շարքային Էդվարդ Կառլենի Կիրակոսյանը (ծնված 1994թ. ԶԶՀԾ Տավուշի ՄՏՍ): Կատարվում է քննություն:
ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը ցավակցում է Էդվարդ Կիրակոսյանի ծնողներին, հարազատներին և ծառայակիցներին:
ՀՀ պետական սահմանի հայ-ադրբեջանական շփման գծի ամբողջ երկայնքով օպերատիվ իրավիճակը փոտրվարի 8-ին և 9-ին փոփոխության չի ենթարկվել, սահմանային միջադեպեր չեն արձանագրվել:
ՀՀ զինված ուժերի և ԱԱԾ սահմանապահ զորքերի ստորաբաժանումները շարունակում են վերահսկել սահմանային իրավիճակը սահմանագոտու ամբողջ երկայնքով:

9 Февраля, 2021 19:418 февраля около 12:40 на охранном участке одной из воинских частей, расположенной на северо-востоке Армении, внезапно скончался военнослужащий-контрактник, рядовой Киракосян Эдвард Карленович (1994 г.р., СПМУ Тавушское РТП). Ведется расследование.
Министерство обороны РА выражает соболезнования родителям, родственникам и сослуживцам Эдварда Киракосяна.
По всей длине линии соприкосновения армяно-азербайджанской государственной границы оперативная обстановка 8 и 9 февраля не изменилась, не было зафиксировано пограничных происшествий.
По информации, полученной от СНБ РА, на участках, находящихся под ответственностью пограничных войск СНБ, в частности на участке Воротан-Давид Бек межгосударственной автомагистрали Горис-Капан, не было зафиксировано пограничных происшествий.