8 Դեկտեմբերի, 2020 17:06ՀՀ պաշտպանության նախարարության կողմից մշակվել, շահագրգիռ պետական մարմինների հետ համաձայնեցվել և ՀՀ արդարադատության նախարարության պետական-իրավական փորձաքննությանն է ներկայացվել «Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիական օրենսգրքում լրացում և փոփոխություններ կատարելու մասին» ՀՀ օրենքի նախագիծը, որի համաձայն ռազմական գործողությունների ժամանակ անհայտ կորած զինծառայողին կամ այլ քաղաքացուն դատական կարգով անհայտ բացակայող ճանաչելու վերաբերյալ դատարան դիմում ներկայացնելու ժամկետը մեկ տարվա փոխարեն սահմանվում է երեք ամիս, իսկ նույն պայմաններում անհայտ կորածին դատարանի կողմից մահացած ճանաչելու ժամկետը երկու տարվա փոխարեն սահմանվում է մեկ տարի: Oրենքի գործողությունը տարածվում է 2020թ. սեպտեմբերի 27-ից ծագած հարաբերությունների վրա:
Դատական կարգով անհայտ բացակայող ճանաչված զինծառայողների և մարտական գործողություններին կամավոր հիմունքներով մասնակցած այլ անձանց սոցիալական երաշխիքների շրջանակը սահմանված են «Զինվորական ծառայության և զինծառայողի կարգավիճակի մասին» ՀՀ օրենքի 72-րդ հոդվածի 4-րդ մասի 2-րդ կետով և «Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության ժամանակ զինծառայողների կյանքին կամ առողջությանը պատճառված վնասների հատուցման մասին» ՀՀ օրենքով:
2020թ. սեպտեմբերի 27-ից սկսած գտնվելու վայրն անհայտ զինծառայողների զբաղեցրած պաշտոններում այլ զինծառայողների նշանակելու հնարավորության նպատակով կադրային գործընթացը հստակեցնելու նկատառումներից ելնելով՝ ընդունվել է ՀՀ պաշտպանության նախարարի հրաման, որի համաձայն, գտնվելու վայրն անհայտ այն զինծառայողները, որոնց վերաբերյալ առկա չեն տվյալներ դասալքություն կատարելու կամ ակնհայտ զոհված լինելու մասին, համարվում են գերության մեջ գտնվող, այդ հիմքով ազատվում զինվորական պաշտոնից և թողնվում կադրերի տրամադրության տակ:
Միաժամանակ, քանի որ «Զինվորական ծառայության և զինծառայողի կարգավիճակի մասին» օրենքի 61-րդ հոդվածի 13-րդ մասը չէր նախատեսում գերության մեջ գտնվելու հիմքով կադրերի տրամադրության տակ թողնված զինծառայողների պաշտոնային դրույքաչափը պահպանելու մասին դրույթ, ՀՀ պաշտպանության նախարարության նախաձեռնությամբ մշակված համապատասխան օրենքի նախագծով նախատեսվել է այդ իրավունքը, օրենքի նախագիծը հրատապ ներկայացվել է ՀՀ Ազգային ժողով և ընդունվել ՀՀ Ազգային ժողովի կողմից: Կատարված կարգավորումների համաձայն՝ գերության մեջ գտնվող զինծառայողի համար պաշտոնային դրույքաչափը պահպանվում է, և դրա վճարումն իրականացվում է պետական լիազոր մարմնի ղեկավարի հրամանով սահմանված կարգով միայն այն դեպքում, երբ զինծառայողի կողմից գերության մեջ գտնվելու փաստի կապակցությամբ անցկացված ծառայողական քննության արդյունքում ակնհայտ հիմնավորվում է, որ գերության մեջ հայտնվելը զինծառայողի՝ զորամասը կամ ծառայության վայրը կամ մարտադաշտն ինքնակամ թողնելու և (կամ) կամովին գերի հանձնվելու հետևանք չէ, կամ՝ եթե առկա չէ Հայաստանի Հանրապետության քրեական օրենսգրքի 382-րդ հոդվածի հատկանիշներով հարուցված քրեական վարույթ:
Ի կատարումն վերը նշված օրենքի պահանջների, ՀՀ պաշտպանության նախարարի 07.12.2020թ. N 1169-Լ հրամանով սահմանվել է գերության մեջ գտնվող զինծառայողի համար պահպանված պաշտոնային դրույքաչափը վճարելու կարգը, որով կանոնակարգվում են գերության մեջ գտնվելու հիմքով կադրերի տրամադրության տակ թողնված զինծառայողների (տվյալ պարագայում խոսքը վերաբերում է նաև գտնվելու վայրն անհայտ զինծառայողներին) վերջին զբաղեցրած պաշտոնի պաշտոնային դրույքաչափը զինծառայողի ընտանիքին վճարելու հետ կապված հարաբերությունները՝ հաշվի առնելով օրենքի պահանջները:
ՀՀ պաշտպանության նախարարի 07.12.2020թ. N 1169-Լ հրամանը հրապարակվել է ՀՀ պաշտպանության նախարարության պաշտոնական կայքում:

8 Декабря, 2020 17:06Министерством обороны РА разработан, согласован с заинтересованными государственными органами и передан на государственно-правовую экспертизу в Министерство юстиции РА проект закона «О внесении дополнений и изменений в Гражданский кодекс Республики Армения», согласно которому срок подачи заявления в суд о признании в судебном порядке без вести пропавшего военнослужащего или иного гражданина без вести отсутствующим устанавливается в три месяца вместо одного года, а срок признания судом без вести пропавшего умершим при тех же условиях составляет один год вместо двух. Действие закона распространяется на отношения, возникшие с 27 сентября 2020г.
Объем социальных гарантий для признанных без вести отсутствующими в судебном порядке военнослужащих и других лиц, добровольно участвовавших в боевых действиях, определяется пунктом 2 части 4 статьи 72 Закона РА «О военной службе и статусе военнослужащего» и законом РА «О возмещении ущерба, причиненного жизни или здоровью военнослужащих во время обороны Республики Армения».
В целях уточнения кадрового процесса с целью возможности назначения других военнослужащих на должности, занимаемые военнослужащими, чье местонахождение неизвестно начиная с 27 сентября 2020 года, министр обороны РА принял приказ, согласно которому военнослужащие, чье местонахождение неизвестно, о которых нет сведений о совершении дезертирства или о том, что они явно погибли, считаются находящимися в плену, на этом основании они освобождаются от военной службы и передаются в распоряжение кадров.
В то же время, поскольку 13 часть ст. 61 Закона «О военной службе и статусе военнослужащего» не предусматривала положения о сохранении должностной ставки оставленных на распоряжении кадров на основании нахождения в плену военнослужащих, по соответствующему законопроекту, разработанному по инициативе Министерства обороны РА, было предусматрено это право и законопроект был срочно внесен в Национальное Собрание РА и принят Национальным Собранием РА. Согласно внесенным изменениям, для военнослужащего, находящегося в плену, сохраняется должностная ставка, и ее выплата производится в порядке, установленном приказом руководителя государственного уполномоченного органа только в случае, когда в результате официального расследования факта нахождения в плену военнослужащим четко обосновывается, что нахождение в плену не является следствием того, что военнослужащий добровольно покинул воинскую часть, или место службы или поле боя и (или) добровольно попал в плен, или если не возбуждено уголовное дело по статье 382 Уголовного кодекса Республики Армения.
Во исполнение требований вышеуказанного закона, по приказу министр обороны РА N 1169-L от 07.12.2020 г. установлен порядок оплаты должностной ставки военнослужащего, находящегося в плену, по которому с учетом требований закона регулируются отношения, связанные с оплатой должностной ставки последней занимаемой должности военнослужащих, оставшихся в распоряжении кадров на основании нахождения в плену (в данном случае речь идет также о военнослужащих, чье местонахождение неизвестно).
Приказ министр обороны РА N 1169-L от 07.12.2020 опубликован на официальном сайте Министерства обороны РА.