27 Հոկտեմբերի, 2020 16:24ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը և զինված ուժերի գլխավոր շտաբը խստորեն դատապարտում են Հայաստանի Հանրապետության քաղաքական ղեկավարության և Զինված ուժերի միջև հակասություններ սերմանելու որոշ քաղաքական շրջանակների փորձերը:
Առավել ևս ռազմական դրության պայմաններում Հայաստանի զինված ուժերը հավատարիմ են օրենքով նախատեսված աստիճանակարգությանը և շարունակելու են անվերապահորեն կատարել ՀՀ գերագույն հրամանատարի, Կառավարության և պաշտպանության նախարարի հրամաններն ու որոշումները:
ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը և զինված ուժերի գլխավոր շտաբը քաղաքական եւ մերձքաղաքական շրջանակներին կոչ են անում զերծ մնալ պառակտիչ հայտարարություններից և գործողություններից:

27 October, 2020 16:24The Ministry of Defence of the Republic of Armenia and the General Staff of the Armed Forces strongly condemn the attempts of some political circles to sow contradictions between the political leadership of the Republic of Armenia and the Armed Forces.
Especially in the conditions of martial law, the Armed Forces of Armenia are committed to the hierarchy provided by law and will continue to unconditionally carry out the orders and decisions of the Supreme Commander, Government and Minister of Defence of the Republic of Armenia.
The Ministry of Defence of the Republic of Armenia and the General Staff of the Armed Forces call the political and close political circles to refrain from dissentient statements and actions.