20 Հոկտեմբերի, 2020 17:21ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը տեղեկացնում է, որ ժամանակավորապես դադարեցվում է զինծառայողների, զորահավաքով զորակոչվածների և կամավորականների կողմից առողջական վիճակի վերաբերյալ ԶՈՒ ռազմաբժշկական վարչություն ուղարկվող դիմում-բողոքների ընդունումը:
Ռազմական դրության պայմաններում բոլոր զինծառայողների, այդ թվում՝ զորահավաքով զորակոչվածների և կամավորականների բուժսպասարկումը հավասարաչափ իրականացվում է ԶՈՒ բուժ-տարհանիչ միջոցառումների ընդհանուր համակարգում, զորամասերում կամ տեղակայման վայրերում գործող կարգի համաձայն:

20 October, 2020 17:21The Ministry of Defence of the Republic of Armenia informs that the acceptance of the applications and complaints that are being sent to the Military Medical Department of the Armed Forces by the servicemen, citizens drafted through mobilization and volunteers about the state of health is temporarily suspended.
During martial law, the medical services are equally provided to all the servicemen, including those drafted through mobilization and volunteers in accordance with the procedure existing in the general system for the medical-evacuating measures of the Armed Forces, military units or places of deployment.