16 Հոկտեմբերի, 2020 15:56ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը կրկին վերահաստատում է, որ ՀՀ զինված ուժերի և Արցախի պաշտպանության բանակի ստորաբաժանումները պատրաստ են պահպանել հոկտեմբերի 10-ին Մոսկվայում ստորագրված հումանիտար հրադադարի պայմանները, ինչպես նաև կիրառել հրադադարի ռեժիմի դիտարկման համաձայնեցված կարգավորումները:
Այս առումով հորդորում ենք միջազգային հանրությանը, մասնավորապես՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներին, իրենց հայտարարություններում և կոչերում հասցեական անդրադառնալ հակամարտության այն կողմին, որը զանազան միջոցներով խուսափում է հրադադարի ռեժիմի և այդ ռեժիմի պահպանման համար անհրաժեշտ վերիֆիկացիոն մեխանիզմների հաստատումից:

16 Октября, 2020 15:56Министерство обороны Республики Армения еще раз подтверждает, что подразделения вооруженных сил РА и армии обороны Арцаха готовы соблюдать условия гуманитарного прекращения огня, подписанного в Москве 10 октября, а также применять согласованные механизмы наблюдения за прекращением огня.
В этой связи мы призываем международное сообщество, в частности сопредседателей Минской группы ОБСЕ, в своих заявлениях и призывах адресно обратиться к той стороне конфликта, которая различными способами избегает установления режима прекращения огня и верификационных механизмов, необходимых для соблюдения режима.