Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարության հայտարարությունը
14 Հոկտեմբերի, 2020 10:33Ավելորդ է նշել, որ Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարության այդ պնդումը չի կարող որևէ հիմնավորում ունենալ։ Փաստացի, այդ երկրի ռազմաքաղաքական ղեկավարությունն իրեն թույլ է տալիս թիրախավորել Հայաստանի Հանրապետության տարածքում գտնվող և բնականոն մարտական հերթապահություն իրականացնող մարտական տեխնիկան՝ ընդամենը ենթադրությունների հիման վրա։
Վերահաստատելով, որ մինչև այս պահը Հայաստանի Հանրապետության տարածքից որևէ հրթիռ, արկ կամ գնդակ չի արձակվել Ադրբեջանի ուղղությամբ, միևնույն ժամանակ հայտարարում ենք, որ այսուհետ Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերն իրենց իրավունք են վերապահում նույն տրամաբանությամբ թիրախավորել Ադրբեջանի տարածքում գտնվող ցանկացած ռազմական օբյեկտ կամ ռազմական տեղաշարժ։
Մարտական գործողությունների գոտին և տրամաբանությունը փոխելու գործընթացի ողջ պատասխանատվությունը կրում է Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը։

Заявлени министерства обороны Республики Армения
14 Октября, 2020 10:33Разумеется, данное утверждение министерства обороны Азербайджана не может иметь никаких оснований. Фактически, военно-политическое руководство этой страны позволяет себе взять под прицел находящуюся на территории Республики Армения и выполняющую боевое дежурство военную технику всего лишь на основании предположений.
Вновь утверждая, что до данного момента с территории Республики Армения в направлении Азербайджана не было выпущено ни одной ракеты, снаряда или пули, в то же время заявляем, что с этого момента вооруженные силы Республики Армения оставляют себе право по той же логике взять под прицел находящийся на территории Азербайджана любой военный объект или военное перемещение.
Всю ответственность по смене зоны и логики боевых действий несет военно-политическое руководство Азербайджана.