13 Հոկտեմբերի, 2020 13:01Հոկտեմբերի 13-ին ՀՀ ՊՆ պաշտպանական քաղաքականության և միջազգային համագործակցության գլխավոր վարչության պետ Լևոն Այվազյանը հանդիպել է Հայաստանի Հանրապետությունում Իրանի Իսլամական Հանրապետության դեսպանության նորանշանակ ռազմական կցորդ գնդապետ Բահման Սադեղինին։
Հանդիպման ընթացքում Լևոն Այվազյանը ներկայացրել է Արցախի նկատմամբ Ադրբեջանի կողմից սանձազերծած ագրեսիայի հետևանքով ստեղծված իրավիճակը և ռազմական գործողությունների ընթացքը:
Անդրադարձ է կատարվել նաև հակամարտությունում երրորդ կողմի և վարձկան ահաբեկիչների ներգրավվածության ազդեցությանը տարածաշրջանային անվտանգության և կայունության տեսանկյունից։

A meeting in the administrative complex of the Ministry of Defence
13 October, 2020 13:01On October 13, Head of the Department of the Defence Policy and International Cooperation of the RA Ministry of Defence Levon Ayvazyan met with newly appointed Military Attaché of the Embassy of the Islamic Republic of Iran to the Republic of Armenia, Colonel Bahman Sadeghin.
During the meeting, Levon Ayvazyan presented the situation created as a result of the aggression unleashed by Azerbaijan against Artsakh and course of the military operations.
The sides also touched upon the impact of the involvement of the third-party and hired terrorists in the conflict in terms of the regional security and stability.