29 Սեպտեմբերի, 2020 18:25Սեպտեմբերի 29-ին, ժամը 10:30-ից Թուրքիայի Հանրապետության ռազմաօդային ուժերին պատկանող F-16 կործանիչները օդ են բարձրացել Ադրբեջանի Հանրապետության «Գյանջա» օդանավակայանից և ապահովել Ադրբեջանի «Դալյար» օդանավակայանից ՀՀ Գեղարքունիքի մարզի Վարդենիսի տարածաշրջանի Վարդենիս, Մեծ Մասրիկ, Սոթք բնակավայրերի և ԶՈՒ ցամաքային ստորաբաժանումների ուղղությամբ Ադրբեջանի ՍՈՒ-25 և թուրքական արտադրության «Բայրաքթար» ԱԹՍ-ով ռմբահրթիռային հարվածները:
Տվյալ ժամանակահատվածում ՀՀ ԶՈՒ հակաօդային պաշտպանության զորքերի ստորաբաժանումներին կրակային աջակցման մարտական խնդիրներ է կատարել յուրային ավիացիան։
ՀՀ օդային տարածքում մարտական խնդիր կատարելիս, հակաօդային և օդային մարտերի ընթացքում, Թուրքիայի Հանրապետության F-16 բազմաֆունկցիոնալ կործանիչի կողմից խոցվել է ՀՀ ԶՈւ ռազմաօդային ուժերի ՍՈւ-25 ինքնաթիռը:
Օդաչուն, ցավոք, հերոսաբար զոհվել է:
Թուրքիայի Հանրապետության F-16 բազմաֆունկցիոնալ կործանիչը, ըստ օբյեկտիվ հսկման միջոցների, գտնվել է 60 կմ խորության, 8200 մետր բարձրության վրա։

29 September, 2020 18:25On September 29, starting from 10:30, the F-16 fighting falcons belonging to the air force of the Republic of Turkey took off from the “Gyanja” airport of the Republic of Azerbaijan. They were ensuring the shelling of the land units of the Armed Forces and settlements located in Vardenis, Mets Masrik, Sotk of Vardenis region by the Turkish-made “Bayraktar” UCAV and Azerbaijani Su-25 jet aircraft.
During the abovementioned period, our air force was providing air support to the air defence units of the Armenian Armed Forces.
While fulfilling a combat mission in the air space of the Republic of Armenia, during the aerial battles, the multifunctional F-16 fighter of the Republic of Turkey shot down a Su-25 jet aircraft of the air forces of the Armenian Armed Forces. The pilot, unfortunately, died heroically.
The F-16 multifunctional fighter of the Republic of Turkey, according to the objective control means, was at 60km depth and 8200 meters altitude.