Անցկացվել է «Խաղաղության մարտիկ» մրցույթի եզրափակիչ փուլը
Օգոստոսի 31-ին անցկացվել է «Խաղաղության մարտիկ» մրցույթի եզրափակիչ՝ կրակային պատրաստության «Դիպուկահար» մրցաձևը: Մասնակիցները երեք դիրքից խոցել են 100 մետր հեռավորությամբ թիրախները: Յուրաքանչյուր վարժությանը հատկացվել է հինգական փամփուշտ:
Հրաձգության ընթացքում առավել դիպուկ են եղել Ռուսաստանի Դաշնության զինվորականները, երկրորդը՝ Բելառուսի, երրորդը՝ Հայաստանի Հանրապետության թիմի զինծառայողներն էին:
Բոլոր մրցաձևերի արդյունքները համադրելուց հետո մրցավարական հանձնաժողովը կհայտարարի ընդհանուր հաշվարկով հաղթող թիմերի, ինչպես նաև առանձին մրցաձևերում անհատական հաշվարկով լավագույն արդյունքներ գրանցած զինծառայողների անունները: Մրցույթի փակման հանդիսավոր արարողությունը տեղի կունենա սեպտեմբերի 2-ին:

The final round of the “Warrior of the commonwealth” competition was held
On August 31, the final sport event of the “Warrior of the commonwealth” competition called the “Sniper” was held. The participants hit the targets at a distance of 100 meters from the three positions. The five bullets were allocated for each exercise.
During the shooting, the servicemen of the Russian Federation were the most accurate, the second were the servicemen of the team of Belarus and the third were the servicemen of the team of the Republic of Armenia.
After comparing the results of all the sport events, the refereeing committee will announce the names of the winning teams in the overall calculation, as well as the names of the servicemen with the best results according to the individual calculation. The closing ceremony of the competition will take place on September 2.