Վարչապետը պետական բարձր պարգևներ է հանձնել Տավուշի հաղթական մարտերի հերոսներին
28 Օգոստոսի, 2020 23:35Միջոցառմանը մասնակցել են Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը, Ն.Ս.Օ.Տ.Տ Գարեգին Երկրորդ Ծայրագույն Պատրիարք և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը, Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանը, Անվտանգության խորհրդի անդամները, ՀՀ կառավարության անդամները, պետական այրեր, գեներալներ, սպաներ, ենթասպաներ, սերժանտներ, զինվորներ:
Մինչ պետական բարձր պարգևները ՀՀ Զինված ուժերի զինծառայողներին հանձնելը վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հանդես է եկել ելույթով, որում նշել է.
«Արցախի Հանրապետության մեծարգո նախագահ,
Վեհափառ Տեր,
Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի մեծարգո նախագահ,
Անվտանգության խորհրդի հարգելի անդամներ,
Կառավարության հարգելի անդամներ, պետական այրեր,
Պարոնայք գեներալներ, սպաներ, ենթասպաներ, սերժանտներ, զինվորներ,
Սարդարապատի հերոսամարտի հուշահամալիրում, որն օսմանյան բանակի նկատմամբ հայ ժողովրդի տարած փառապանծ հաղթանակի խորհրդանիշն է, այսօր հավաքվել ենք բացառիկ առիթով:
Հայաստանի Հանրապետության պատմության մեջ առաջին անգամ Զինված ուժերի միանգամից 55 գործող զինծառայողներ պարգեւատրվել են «Մարտական խաչ» 2-րդ աստիճանի շքանշանով, 16 զինծառայողներ պարգեւատրվել են «Մարտական խաչ» 1-ին աստիճանի շքանշանով:
Իրադարձությունը բացառիկ է նրանով, որ պարգեւատրվողներից 24-ը այստեղ ներկա են, եւ շքանշանները անձամբ նրանց հանձնելու պատիվն եմ վայելելու, իսկ մյուս պարգեւատրվածները անձամբ ներկա չեն հետեւյալ պատճառով. նրանք այս պահին էլ իրականացնում են Հայաստանի սահմաններն ու անվտանգությունը պաշտպանելու իրենց ծառայությունը:
Բայց այս բացառիկ իրավիճակի կարեւորագույն դրվագը դեռ առջեւում է: Հայաստանի պատմության մեջ առաջին անգամ Զինված ուժերի գործող զինծառայողն արժանանում է Հայաստանի Ազգային հերոսի կոչման:
Քիչ անց այստեղ՝ մեր ժողովրդի հաղթական գոյապայքարը խորհրդանշող այս վայրում, Ազգային հերոսի կոչումը հավաստող «Հայրենիքի» շքանշանը կհանձնեմ Հայոց բանակի կապիտան Ռուբեն Սանամյանին, իսկ վաղը նա սովորականի նման ծառայությունը կշարունակի իր զորամասում:
Հենց սրանում է այսօրվա իրադարձության ամենակարեւոր առանձնահատկությունը: Մեր պատմության՝ «Մարտական խաչ» 1-ին աստիճանի շքանշանակիրների մեծ մասը պարգեւատրվել է հետմահու, ազատամարտի, Զինված ուժերի հետ առնչություն ունեցող մեր բոլոր ազգային հերոսները պարգեւատրվել են հետմահու, եւ պատմության մեջ առաջին անգամն է, երբ Հայաստանի ազգային հերոս զինվորականը, սպան իր շքանշանը ստանալու է անձամբ:
Եւ ուրեմն՝ ինչի՞ մասին է այս իրադարձությունը: Այս իրադարձությունը վկայությունն է այն բանի, որ մեր ազատամարտի հերոսների՝ Մոնթե Մելքոնյանի, Թաթուլ Կրպեյանի, Մովսես Գորգիսյանի, Ջիվան Աբրահամյանի, Յուրա Պողոսյանի, Վազգեն Սարգսյանի գործը կենդանի է: Այն ոչ միայն պատմություն է, այլեւ այսօրվա եւ վաղվա չընդհատվող իրադարձություն՝ կոնկրետ գործող անձանցով, օրով, ժամով, տեղով:
Այսօրվա մեր պարգեւատրվածները եւ այսօրվա մեր ազգային հերոսը մեր լեգենդար հերոսների մարմնացումն են, նրանց ֆիզիկական ներկայությունը մեր այսօրվա կյանքում, մեր այսօրվա հոգեբանության ու մտածողության արտացոլումը, երբ մենք մեր երեխաներին, մեր երիտասարդությանը կարող ենք ապացուցել, ի ցույց դնել, որ հերոսները լինում են ոչ միայն գրքերում, այլեւ հենց այստեղ են, մեր կողքին:
Նրանք ապրում են մեզ հետ՝ նույն շենքում, նույն քաղաքում, նույն գյուղում, նրանք ունեն նույնպիսի դժվարություններ ու հոգսեր, ինչպես բոլորը, բայց նրանք հերոսացել են, ուրեմն՝ մենք էլ կարող ենք, մեզնից յուրաքանչյուրը կարող է, եւ մեր պարտքն է հերոսանալ ամեն օր եւ ամենուր, յուրաքանչյուրս մեր աշխատանքի մեջ, մեր ամենօրյա պահվածքի մեջ, հայրենիքի մասին մտածելու եւ հանուն հայրենիքի գործելու մեր գործելակերպի մեջ, որովհետեւ այսօրվա պարգեւատրվողների օրինակով ահա, հերոսությունը այլեւս ոչ թե գերմարդկային ճիգ է, այլ ամենօրյա աշխատանք, ամենօրյա ապրելակերպ, ամենօրյա պատասխանատվություն:
Հարգելի ներկաներ,
Այսօրվա մեր բոլոր պարգեւատրվողները Տավուշի մարզում տեղի ունեցած հուլիսյան հաղթական մարտերի ակտիվ մասնակիցներ են, հուլիսյան հաղթանակի կերտողներ: Աշխարհագրական կամ նույնիսկ ռազմական առումով տեղային այդ մարտերը հոգեբանական, քաղաքական, աշխարհքաղաքական չափազանց մեծ նշանակություն ունեցան, կարեւոր արդյունքներ գրանցեցին, եւ առիթը պատեհ է, որ մենք արձանագրենք, թե որոնք են հուլիսյան հաղթական մարտերի արդյունքները Հայաստանի համար:
Արդյունք առաջին – Արդեն երկար տարիներ Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը զարգացնում էր այն թեզը, թե Հայաստանի եւ Արցախի դեմ պատերազմ չսկսելն արդեն իսկ Բաքվի կողմից արվող չափազանց մեծ զիջում է ոչ միայն Արցախին ու Հայաստանին, այլեւ միջազգային հանրությանը, որովհետեւ ըստ նրանց կառուցած տրամաբանության՝ վերջին տարիներին Ադրբեջանի բանակը հասել էր մարտունակության այնպիսի մակարդակի, որ ի վիճակի է շատ արագ, ընդհուպ 24 ժամում լուծել Ղարաբաղի հարցը:
Սրա հիման վրա երկար տարիներ ձեւավորվում եւ մատուցվում էր մի խոսույթ, թե Ղարաբաղի հարցի խաղաղ կարգավորումը հնարավոր է միայն հայկական կողմի միակողմանի զիջումների հիման վրա: Հուլիսյան հաղթական մարտերը ջախջախեցին արդեն շուրջ 10 տարի Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարության կողմից կառուցված խոսույթը՝ ապացուցելով, որ Ղարաբաղի հարցը չունի ռազմական լուծում, եւ Ադրբեջանը պիտի անխուսափելիորեն որդեգրի կառուցողական մոտեցումներ:
Արդյունք երկրորդ – Մեր կառավարությունն արդեն ավելի քան երկու տարի միջազգային հանրության եւ Ադրբեջանի ղեկավարության հետ շփումներում, ինչպես նաեւ հրապարակային հայտարարություններում ընդգծել է Հայաստանի հետ ուժի, սպառնալիքների, հարկադրանքի լեզվով խոսելու որոշ սուբյեկտների անհեռանկարայնությունը: Մենք հստակ ասել ենք, որ որեւէ մեկին թույլ չենք տա նման տոնայնությամբ կամ ակնարկներով խոսել մեզ հետ, եւ այդպես վարվելու փորձ անողները դառնորեն կզղջան:
Հուլիսյան հաղթական մարտերն ապացուցեցին մեր քաղաքական հայտարարությունների վստահելիությունը, ապացուցեցին, որ տարածաշրջանի ռազմաքաղաքական իրավիճակի եւ ուժերի հարաբերակցության մեր գնահատականները սթափ են եւ ճշգրիտ:
Արդյունք երրորդ – Արդեն երկուսուկես տարի Հայոց բանակում տեղի են ունենում լայնածավալ բարեփոխումներ: Տվյալ դեպքում խոսում եմ ոչ միայն բոլորին տեսանելի ու լայնորեն քննարկվող, այլեւ ոչ հրապարակային, լուռ ընթացակարգերով տեղի ունեցող բարեփոխումների մասին, որոնք վերաբերում են ռազմավարական եւ մարտավարական բովանդակությանը:
Այդ բարեփոխումները հուլիսյան հաղթական մարտերում միանշանակ եւ աներկբա ի ցույց դրեցին իրենց կենսունակությունն ու արդարացվածությունը: Այսօր ըստ էության ապացուցեցինք, որ Հայաստանն ի վիճակի է առանց հյուծող սպառազինությունների մրցավազքի մեջ մտնելու, ինտելեկտուալ աշխատանքով, մարտավարական եւ ռազմավարական նորարարություններով ապահովելու ռազմական առավելություն:
Շատերը գուցե չգիտեն, գուցե ուշադրություն չեն դարձրել, բայց հուլիսյան հաղթական մարտերի ընթացքում արձանագրվել է բացառիկ մի իրավիճակ, երբ մարտական գործողությունների ընթացքում սահմանապահ մարտական դիրքերում մենք ոչ մի զոհ չենք ունեցել, ունեցել ենք միայն մեկ թեթեւ վիրավոր՝ այն դեպքում, երբ այժմ արդեն հանրահռչակ «Անվախ» դիրքը եւ հարակից բոլոր դիրքերը եղել են ամենածանր հրետակոծությունների, հատուկ պատրաստությամբ հատուկջոկատայինների զանգվածային հարձակումների թիրախում: Սա նշանակում է, որ Հայաստանի բանակը հասել է մարտավարական աննախադեպ բարձունքի, ինչն էլ ավելի է մեծացնում մեր վստահությունը, որ ունենք տարածաշրջանում որոշիչ ազդեցություն ունեցող մարտունակ եւ ինտելեկտուալ բանակ:
Արդյունք չորրորդ – Արդեն երկար ժամանակ մենք խոսում ենք Հայաստանում ռազմարդյունաբերական համալիրի զարգացման մասին եւ այս ոլորտը հայտարարել ենք առաջնահերթություն: Հուլիսյան հաղթական մարտերն ի ցույց դրեցին հայկական ռազմարդյունաբերության բարձր արդյունավետությունը եւ ապացուցեցին, որ մենք ունենք տեխնոլոգիական համաշխարհային քարտեզի վրա մեր պատվավոր եւ կայուն տեղն արձանագրելու հնարավորություն:
Հուլիսյան հաղթական մարտերի ընթացքում մեր Զինված ուժերի կողմից խոցվեցին բարձր տեխնոլոգիական զինատեսակներ, որոնք մինչ այդ համարվում էին անխոցելի: Սա բոլորին հայտնի տեղեկատվություն է, բայց քչերը գիտեն, որ այդ զինատեսակները խոցվել են հայկական արտադրության եւ Հայաստանում արդիականացում անցած զինատեսակների փոխգործակցության արդյունքում: Ընդ որում՝ Հայաստանում արտադրված եւ արդիականացված զինատեսակների հարաբերակցությունը 70/30 է՝ հօգուտ Հայաստանում արտադրվածների:
Արդյունք հինգերորդ - Հուլիսյան հաղթական մարտերն ի ցույց դրեցին սեփական անվտանգության մարտահրավերներն ինքնուրույն լուծելու Հայաստանի ընդունակությունը: Բայց այդ ընթացքում տեղի ունեցած մի շարք իրադարձություններ, մի կողմից, հստակեցրեցին ոչ միայն մեզ, այլև ողջ տարածաշրջանին ուղղված սպառնալիքների շրջանակը, մյուս կողմից՝ ամրապնդեցին մեր վստահությունը մեր ռազմավարական դաշնակիցների եւ գործընկերների նկատմամբ, ինչն առավել մեծացնում է տարածաշրջանի խաղաղության եւ կայունության երաշխավորի դերն արդյունավետ կատարելու Հայաստանի հնարավորությունը, ինչի մասին խոսել եմ հունիսի 19-ին Երեւանում տեղի ունեցած՝ Հայաստանի եւ Արցախի անվտանգության խորհուրդների համատեղ նիստում:
Հուլիսյան հաղթական մարտերով մենք թեւակոխել ենք պատմական մի նոր շրջափուլ, որտեղ Հայաստանի ռազմաքաղաքական, տարածաշրջանային կշիռն ու նշանակությունը մեծացել են, բայց մեծացել են նաեւ մարտահրավերները եւ պատասխանատվությունը: Այդ պատասխանատվությունը մեզնից պահանջում է գերմարդկային ճիգեր եւ նվիրում: Բայց, ինչպես արդեն ասացի, այսօրվա այս հանդիսավոր արարողությունն այն մասին է, որ գերմարդկայինը մեզ համար այլեւս մարդկային է, առօրեական, աշխատանքային, եւ մեր այսօրվա պարգեւատրվողները դրա վառ ապացույցն են, դրա օրինակը եւ առհավատչյան: Ու մենք կհաղթենք:
Եւ ուրեմն,
Կեցցե՛ Ազատությունը,
Կեցցե՛ Հայաստանի Հանրապետությունը,
Կեցցե՛ Արցախի Հանրապետությունը,
Կեցցե՛ Հայոց բանակը,
Եւ կեցցենք մենք եւ մեր երեխաները, որ ապրում ենք Ազատ, Հաղթական եւ Երջանիկ Հայաստանում:
Շնորհակալ եմ»:
ՀՀ վարչապետի միջնորդությամբ և Հանրապետության նախագահի հրամանագրերով Տավուշյան հաղթական մարտերի ակտիվ դերակատարներից 16 զինծառայողներ պարգևատրվել են «Մարտական խաչ» առաջին աստիճանի, 55 զինծառայողներ՝ «Մարտական խաչ» երկրորդ աստիճանի շքանշանով։ Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի միջնորդությամբ կապիտան Ռուբեն Սանամյանը պարգևատրվել է Ազգային հերոսի կոչումով՝ Հայրենիքի շքանշանով։
Պարգևները հանձնել է Նիկոլ Փաշինյանը. ՀՀ ԶՈՒ 25 զինծառայողներ, այդ թվում՝ Ազգային հերոսի կոչման արժանացած կապիտան Ռուբեն Սանամյանը անձամբ են ստացել շքանշանները վարչապետից, մնացած պարգևատրված զինծառայողներին շքանշանները կփոխանցվեն: Նրանք անձամբ չեն մասնակցել արարողությանը՝ զինվորական ծառայության մեջ գտնվելու հանգամանքով պայմանավորված:

28 August, 2020 23:35The event was attended by Artsakh Republic President Arayik Harutyunyan, His Holiness Karekin II, Supreme Patriarch and Catholicos of All Armenians, Speaker of the National Assembly Ararat Mirzoyan, Security Council members, members of government, statesmen, army generals, commissioned and non-commissioned officers, sergeants, soldiers.
Before handing the high state awards to the servicemen of the Armenian Armed Forces, Prime Minister Nikol Pashinyan delivered a speech, in which he stated:
“Honorable President of the Artsakh Republic,
Honorable Speaker of the National Assembly of the Republic of Armenia,
Dear Security Council members,
Dear Members of Government, statesmen,
Dear Generals, officers, non-commissioned officers, sergeants, soldiers:
Dear compatriots,
We have rallied to mark today’s exceptional occasion at the Sardarapat Memorial, which is a symbol of our people’s glorious victory over the Ottoman army.
For the first time ever in the history of the Republic of Armenia, 55 Armenian servicemen were awarded the Second Degree Combat Cross Order, and 16 servicemen were awarded the First Degree Combat Cross Order. This fact is unique in that 24 of them are in attendance, and I will enjoy the honor of handing the awards in person. The other awardees are not present here for the following reason: They are on duty defending Armenia’s borders and security.
But the most important episode of today’s event is still to come. For the first time in the history of independent Armenia, a serviceman of the Armed Forces has been awarded the title of National Hero of Armenia during his lifetime.
Shortly after completing my remarks at this venue, which symbolizes our people’s victorious struggle, I will present Captain Ruben Sanamyan with the Order of Homeland certifying the title of National Hero. Tomorrow he will be back on duty in his military unit.
This is the highlight of today’s event. Most of the recipients of the First Degree Combat Cross Order were awarded posthumously in Armenia; all our national heroes were awarded posthumously, and this is the first time ever that a national hero, an army officer receives the high state award in person.
Today’s event comes to evidence that the noble cause initiated by our liberation war heroes - Monte Melkonyan, Tatul Krpeyan, Movses Gorgisyan, Jivan Abrahamyan, Yura Poghosyan, Vazgen Sargsyan - is still alive. It is not just history, but an uninterrupted process carried on by specific actors at a specific time and venue.
Today’s heroes are the embodiment of their predecessors’ physical presence in our lives, the reflection of our psychology and thinking, and we can confidently tell our children and the rising generation that they can see true heroes not only in books, but they can also meet with them in real life. They live next door in the same building, in our cities and villages; they face the same problems as anyone else does. They have been promoted to the title of national hero, which means that either we can do so, each of us can do that, and it is our duty to be heroes every day and anywhere through our daily work, behavior, in our way of thinking about the homeland and by acting for the sake of our homeland, because the example set by today’s awardees teaches us that heroism is no longer a superhuman effort, but daily work, daily life, daily responsibility.
Dear attendees, dear compatriots,
Today’s awardees were all active participants in the Tavush victorious battles: they made a personal contribution to the July victory. That local military standoff was of great psychological, political and geopolitical significance; it recorded the following important outcomes:
Outcome One - For many years in a row, Azerbaijan’s military-political leadership had been developing the thesis that Baku’s failure to start a war against Armenia and Artsakh was a huge concession not only to Artsakh and Armenia, but also to the international community. They believed that the Azerbaijani army had reached such a high level of combat readiness that it was capable of resolving the Karabakh issue within up to 24 hours.
On this basis, a public opinion was fostered that a peaceful settlement of the Karabakh issue could only be reached on the basis of Armenia’s unilateral concessions. The victorious July battles shattered the bellicose rhetoric built up by the military-political leadership of Azerbaijan for almost 10 years. It proved that there is no military solution to the Karabakh issue, and that Azerbaijan should inevitably adhere to constructive approaches.
Outcome Two - For more than two years, in close touch with the international community and the leadership of Azerbaijan, as well as in its public statements, our government has emphasized that it is useless to talk to Armenia in the language of threats and coercion. We made it clear that we would not allow anyone to talk to us in such a tone, and anyone who might attempt to do so would regret it bitterly.
The victorious July battles proved the credibility of our political statements; they showed that our assessment of the military-political situation in the region and the balance of power was well-calculated and accurate.
Outcome Three - Large-scale reforms have been taking place in the Armenian Army for two and a half years now. I mean not only the reforms that can be seen and discussed in public, but also the strategic and tactical reforms that are not put on record.
It is obvious and unequivocal that the reforms were viable as evidenced by the July defensive operation. In fact, we proved that Armenia can achieve a military advantage through intellectual work, tactical and strategic innovations, without having to engage in an exhaustive arms race.
Many may not know the fact that an exceptional situation was recorded during the victorious battles in July, when we had no casualties in the frontier combat positions during the hostilities; we had only one lightly wounded serviceman, while the well-known Anvakh (Fearless) stronghold and the adjacent outposts were the target of heaviest shelling, mass attacks of well-trained Special Forces. This means that the Armenian army has reached an unprecedented high level of tactical efficiency, which in turn strengthens our belief in that we have an efficient and intelligent army with a decisive influence in the region.
Outcome Four - We have long been talking about the development of the military-industrial complex in Armenia and we have proclaimed it a priority. The victorious battles of July demonstrated the efficiency of the Armenian military industry. They proved that we can position ourselves as a leading nation on the technological map of the world.
During the July battles, our Armed Forces hit high-tech weapons that had previously been considered invincible. This is a well-known fact, but few people may know that these weapons were damaged as a result of close synergy between Armenian-made weapons and weaponry upgraded and modernized in Armenia. Moreover, the ratio of weapons produced and modernized in Armenia is 70/30 in favor of those produced in Armenia.
Outcome Five - The victorious July battles demonstrated Armenia’s ability to meet its own security challenges on its own. In the meantime, some developments revealed the scope of threats affecting not only Armenia, but also the entire region, and on the other hand, strengthened our confidence in our strategic allies and partners, which in turn can further enhance Armenia’s ability to effectively play the role of a guarantor of peace and stability in the region, which was stated in my remarks delivered at the June 19 joint session of the Security Councils of Armenia and Artsakh in Yerevan.
With the victorious July battles we ushered in a new historical stage, where Armenia’s military-political, regional weight and significance have been enhanced in parallel with the emerging regional challenges. The level of our responsibility has increased, too, and it calls for superhuman effort and dedication. But as I mentioned above, today’s ceremonious event comes to reaffirm the fact that the superhuman has for a while now become a daily routine for us, which is vividly evidenced by those high state awards we are presenting today. We are sure to be on the winning side!
And therefore,
Long live Freedom!
Long live the Republic of Armenia!
Long live the Republic of Artsakh!
Long live the Armenian Army!
Long live us, and our children, who live in a free, victorious and happy Armenia!
Thank you.”
Through the mediation of Prime Minister Nikol Pashinyan and in accordance with presidential decrees, 16 Armenian servicemen who participated in the Tavush victorious battles were awarded the First Degree Combat Cross Order, 55 servicemen - the Second Degree Combat Cross Order. Through the Prime Minister’s mediation, Captain Ruben Sanamyan was awarded the title of National Hero, and the Order of the Homeland.
The awards were handed by Prime Minister Nikol Pashinyan: 25 servicemen, including Armenia’s National Hero Ruben Sanamyan, received the state awards personally from the Prime Minister. The awards and medals will be handed over to those servicemen that were unable to attend the ceremony as they were on military duty.