«Ալաբինո» զորավարժարանում մեկնարկել է «Կարգապահության պահապան» մրցույթը
26 Օգոստոսի, 2020 11:11Ռուսաստանի Դաշնության մերձմոսկովյան «Ալաբինո» զորավարժարանում մեկնարկել է «Կարգապահության պահապան» մրցույթը: Մրցույթին մասնակցում են ռազմական ոստիկանության թիմեր Ռուսաստանից, Իրանից և Հայաստանից: Բացման հանդիսավոր արարողությունից հետո ազդարարվել է մրցույթի մեկնարկը:
Հրաձգության փուլում ռազմական ոստիկանության թիմը բարեհաջող ելույթ է ունեցել, ճշգրիտ խոցել թիրախները: Հրաձգության փուլում փայլուն են հանդես եկել նաև «Դաշտային խոհանոց» մրցույթի հայ մասնակիցները: Հայ խոհարարները հասցրել են ի ցույց դնել իրենց ունակությունները` արժանանալով բարձր գնահատականի:

The “Discipline keeper” competition has started in the “Alabino” military training ground
26 August, 2020 11:11The “Discipline keeper” competition has started in the “Alabino” military training ground near Moscow. The teams of the military police from Russia, Iran and Armenia are participating in the competition.
After the solemn opening ceremony, the start of the competition was announced. During the shooting phase, the team of the military police had a successful performance, accurately hitting the targets. The Armenian participants of the “Field kitchen” competition also performed brilliantly in the shooting phase. The Armenian cooks managed to show their abilities, receiving high marks.