Ռազմական ոստիկանության պետ է նշանակվել Աշոտ Զաքարյանը
17 Օգոստոսի, 2020Օգոստոսի 17-ին ՀՀ պաշտպանության նախարարի տեղակալ Գաբրիել Բալայանը ռազմական ոստիկանության աշխատակիցներին է ներկայացրել ՀՀ ՊՆ ռազմական ոստիկանության նորանշանակ պետ, գնդապետ Աշոտ Զաքարյանին, որը նախկինում զբաղեցրել է Վանաձորի ՌՈ բաժնի պետի պաշտոնը:
Գաբրիել Բալայանը վստահություն է հայտնել, որ գնդապետ Զաքարյանին այս պատասխանատու պաշտոնում նշանակելը կնպաստի ռազմական ոստիկանության և զորամասերի համատեղ աշխատանքների արդյունավետությանը, ինչպես նաև զինված ուժերում արատավոր երևույթների կանխմանը:

Ashot Zakaryan was appointed Chief of the Military Police
17 August, 2020 18:31On August 17, Deputy Minister of Defence Gabriel Balayan introduced the newly appointed Chief of the Military Police of the RA Ministry of Defence, Colonel Ashot Zakaryan, who previously held the position of Head of Vanadzor Military Police Department to the personnel of the Military Police.
Gabriel Balayan expressed confidence that the appointment of Colonel Zakaryan to this responsible position will contribute to the effectiveness of the joint activities with the Military Police and military units, as well as to the prevention of the measures against the vicious acts in the Armed Forces.