Դավիթ Տոնոյան. «Այնպես չէ, որ մենք չենք սպասում հրամանի»
31 Հուլիսի, 2020 15:36ՀՀ պաշտպանական գերատեսչության ղեկավարը ԱՀ ՊՆ, ՊԲ հրամանատար` գեներալ-մայոր Ջալալ Հարությունյանի ուղեկցությամբ այցելել է ՊԲ կենտրոնական ենթակայությամբ գործող մի շարք զորամասեր ու առանձին ստորաբաժանումներ, տեղում ծանոթացելով սոցիալ-կենցաղային պայմաններին ու ծառայության հետ կապված այն խնդիրներին, որոնք լուծման կարիք ունեն: Նախարար Տոնոյանը առաձին ուշադրություն է դարձրել նաև ՊԲ-ում վերջին շրջանում ներդրված նորագույն զինատեսակներին ու արդիականացված տեխնիկական միջոցներին և դեռևս ընթացքի մեջ գտնվող աշխատանքների ընթացքին:
Հայկական երկու հանրապետությունների ռազմական գերատեսչությունների ղեկավարներն այցելել են ՊԲ-ի արևելյան ուղղությամբ տեղակայված զորային ու թիկունքային նշանակության տարբեր օբյեկտներ, որտեղ անդրադարձ է կատարվել նաև տարածաշրջանային ընթացիկ և հավանական զարգացումներին, հայկական երկու պետությունների առջև ծառացած մարտահրավերներին և այդ համատեքստում՝ մասնավորապես այն համակարգային անելիքներին, որոնք դրված են պաշտպանական գերատեսչությունների առջև:
ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը, պատասխանելով լրագրողի հարցին, անդրադարձել է Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարության կոշտ հռետորաբանությանը, մասնավորապես՝ Ադրբեջանի նախագահի «քանի դեռ ուշ չէ, ազատեք մեր տարածքները» հայտարարությանը՝ նշելով, որ հայկական կողմի համար հասկանալի չէ, թե ե՞րբ է այդ ուշը: Իսկ այդ հանրապետության պաշտպանության նախարարի՝ նախագահի համապատասխան հրամանին սպասելու մշտական հայտարարությունների առնչությամբ ասել է, որ հայկական բանակը ևս սպասում է հրամանի:

Давид Тоноян. «Не так, что мы не ждем приказа»
31 Июля, 2020 15:36Руководитель оборонного ведомства РА в сопровождении министра обороны Республики Арцах, командующего АО, генерал-майора Джалала Арутюняна, посетил ряд воинских частей и отдельных подразделений, действующих под центральным подчинением Армии обороны, ознакомился с социально-бытовыми условиями и связанными со сложбой вопросами, которые необходимо решить.
Министр Тоноян обратил особое внимание на внедренное в последнее время в Армию обороны новейшее оружие и модернизированные технические средства, и на ход работ, которые еще находятся в процессе.
Руководители военных ведомств двух армянских республик посетили различные объекты войскового и тылового значения, расположенные в восточном направлении Армии обороны, где стороны отметили текущие и возможные региональные события, вызовы, стоящие перед двумя армянскими государствами, и в этом контексте, в частности, те системные задачи, которые поставлены перед оборонными ведомствами.
Министр обороны РА Давид Тоноян, отвечая на вопрос журналиста, сослался на жесткую риторику военно-политического руководства Азербайджана, в частности на заявление президента Азербайджана «освободить наши территории, пока не поздно», отметив, что для армянской стороны не понятно, когда будет слишком поздно? А в связи с постоянными заявлениями министра обороны этой республики о том, что они ждут соответствующего приказа президента, он сказал, что армянская армия тоже ждет приказа.