Պաշտպանության նախարարն ընդունել է Եվրոպայի խորհրդի երևանյան գրասենյակի ղեկավարին
8 Հուլիսի, 2020 22:04Հանդիպման ընթացքում ամփոփվել են ԵԽ երևանյան գրասենյակի կողմից իրականացվող «Մարդու իրավունքները և կանայք Հայաստանի զինված ուժերում» ծրագրի առաջին փուլի ընթացքում իրականացված միջոցառումների արդյունքները, քննարկվել են երկրորդ փուլի շրջանակներում նախատեսված միջոցառումները:
Երկուստեք ընդգծվել է ծրագրի ներդրման կարևորությունը զինված ուժերում մարդու իրավունքների վերաբերյալ իրազեկվածության բարձրացման, կրթական կարողությունների զարգացման և պաշտպանական գերատեսչության ինստիտուցիոնալ բարեփոխումներին օժանդակության, համագործակցության շարունակականության ապահովման համատեքստում ընդգծվել է ձեռք բերված արդյունքների պահպանման ու ընդլայնման անհրաժեշտությունը:
Պաշտպանության նախարարը շնորհակալություն է հայտնել Նատալյա Վուտովային 2016թ.-ից հաստատված արդյունավետ համագործակցության համար և մաղթել հաջողություն նոր պաշտոնում:
Ծրագիրն իրականացվում է Եվրոպայի խորհրդի գործողությունների 2019-2022 թթ․ ծրագրի շրջանակում և ֆինանսավորվում է Գերմանիայի, Իռլանդիայի, Լիխտենշտեյնի և Շվեդիայի կողմից:

Министр обороны принял руководителя офиса Совета Европы в Ереване
8 Июля, 2020 22:04В ходе встречи были подведены итоги мероприятий, реализованных в рамках первого этапа программы «Права человека и женщины в вооруженных силах Армении», осуществляемой офисом Совета Европы в Ереване, обсуждены мероприятия, предусмотренные в рамках второго этапа.
Обе стороны подчеркнули важность внедрения программы для повышения осведомленности о правах человека в вооруженных силах, развития образовательного потенциала и поддержки институциональных реформ оборонного ведомства, в контексте обеспечения продолжительности сотрудничества была подчеркнута необходимость сохранения и расширения достигнутых результатов.
Министр обороны поблагодарил Наталью Вутову за установленное с 2016г. эффективное сотрудничество и пожелал ей успехов на новой должности.
Програма реализуется в рамках Плана действий Совета Европы на 2019-2022 гг. и финансируется Германией, Ирландией, Лихтенштейном и Швецией.