Մարվել և շրջանառության մեջ է դրվել նոր նամականիշ
Հունիսի 26-ին ՀՀ ՊՆ «Մայր Հայաստան» ռազմական պատմության թանգարանի բաց տարածքում մարվել և շրջանառության մեջ է դրվել նոր նամականիշ՝ նվիրված Հայրենական մեծ պատերազմում տարած հաղթանակի 75-ամյակին:
Նամականիշի մարումն իրականացել են ՀՀ պաշտպանության նախարարի տեղակալ Մակար Ղամբարյանը, բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարի առաջին տեղակալ Գոռ Մելիքյանը, «Հայփոստ» ՓԲԸ գլխավոր տնօրենի պաշտոնակատար Հայկ Կարապետյանը և Հայաստանի ֆիլատելիստների միության նախագահ Հովիկ Մուսայելյանը:
Նամականիշի վրա պատկերված է գնդակոծված պատ, որին ածուխով արված է «Մտանք Բեռլին» գրառումը: Նամականիշի վերևի աջ անկյունում Հայրենական Մեծ պատերազմում տարած հաղթանակի տարեդարձը խորհրդանշող «75» թիվն է:

A new postage-stamp was cancelled and put into circulation
On June 26, a new postage-stamp dedicated to the 75th anniversary of the victory in the Great Patriotic War was cancelled and put into circulation in the open area of the “Mayr Hayastan” Museum of Military History of the RA Ministry of Defence.
The postage-stamp was cancelled by Deputy Minister of Defence of Armenia Makar Ghambaryan, First Deputy Minister of High-Tech Industry Gor Melikyan, Acting General Director of Haypost CJSC Hayk Karapetyan and Chairman of the Union of Philatelists of Armenia Hovik Musayelyan.
The postage-stamp depicts a bullet-riddled wall with the inscription “We entered Berlin” written with coal. In the upper right corner of the postage-stamp you can see the number “75” symbolizing the 75th anniversary of the victory in the Great Patriotic War.