14 Մայիսի, 2020 15:49
Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարության տարածած տեղեկատվության համաձայն, ս.թ. մայիսի 18-22-ը Ադրբեջանում անցկացվելու է օպերատիվ-մարտավարական լայնածավալ զորավարժություն: Հատկանշական է, որ զորավարժությունն ունի բացառապես հարձակողական բնույթ, որի ընթացքում խաղարկվելու են հրթիռահրետանային, ավիացիոն, գերճշգրիտ սպառազինության զանգվածային հարվածներ հակառակորդի օպերատիվ խորությամբ:
ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը ԵԱՀԿ, ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների, ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի և միջազգային հանրության ուշադրությունն է հրավիրում այն հանգամանքի վրա, որ Ադրբեջանում կայանալիք լայնածավալ զորավարժությունը, ձևավորված ավանդույթի համաձայն, տեղի է ունենում առանց նախնական ծանուցման, ինչը վստահության և անվտանգության ամրապնդման միջոցառում հանդիսացող 2011թ. Վիեննայի փաստաթղթի անտեսման և կոպիտ խախտման հերթական դրսևորում է:
ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը դատապարտում է Ադրբեջանի կողմից տարածաշրջանում անվտանգային միջավայրը սրող այդ զորավարժության անցկացումը, ինչը տեղի է ունենալու համաշխարհային մարտահրավերի՝ COVID-19 համավարակի դեմ միասնական գործողություններով պայքարելու անհրաժեշտության պայմաններում և ի հեճուկս ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Ա.Գուտերեշի համաշխարհային զինադադարի հաստատման կոչին:
Կոչ ենք անում ադրբեջանական կողմին զսպվածություն դրսևորել և հարգել միջազգային հանրության առջև ստանձնած հանձնառությունները: Միաժամանակ տեղեկացնում ենք, որ զորավարժությունների ընթացքում Հայաստանի հետ պետական սահմանին կամ Արցախի հետ շփման գծին ռազմական տեխնիկայի և կենդանի ուժի ցանկացած մոտեցման փորձ կդիտվի որպես սադրանք և կունենա համապատասխան հետևանքներ։

14 Мая, 2020 15:49Примечательно, что учение носит исключительно наступательный характер, во время которого будут разыграны массивные удары ракетно-артиллерийского, воздушного, высокоточного оружия по оперативной глубине противника.
Министерство обороны Республики Армения обращает внимание сопредседателей ОБСЕ, Минской группы ОБСЕ, личного представителя действующего председателя ОБСЕ и международного сообщества на то обстоятельство, что широкомасштабное военное учение в Азербайджане, согласно сложившейся традиции, проходит без предварительного уведомления, что является очередным проявлением пренебрежения и грубого нарушения Венского документа от 2011г., являющейся средством укрепления доверия и безопасности.
Министерство обороны Армении осуждает проведение Азербайджаном этого учения, обостряющей безопасную среду в регионе, которое будут проходить в условиях необходимости бороться совместными действиями против пандемии COVID-19, а также несмотря на призыв к глобальному прекращению огня Генерального секретаря ООН А. Гутерриша.
Мы призываем азербайджанскую сторону проявить сдержанность и уважать обязательства, взятые перед международным сообществом. В то же время мы хотели бы сообщить, что во время военных учений любая попытка приближения военной техники и живой силы к государственной границе с Арменией или к линии соприкосновения с Арцахом будет считаться провокацией и будет иметь соответствующие последствия.